Biała Podlaska: Sprawdzili trzeźwość o poranku

Biała Podlaska: Sprawdzili trzeźwość o poranku

Akcja związana ze sprawdzaniem trzeźwości kierowców, którzy rano poruszają się po miejskich drogach, pokazała, że nie wszyscy wsiadają za kółko w pełni trzeźwi. Osobą przyłapaną na posiadaniu promili była kobieta...

Członkowie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wraz z bialskimi policjantami 23 lipca w godzinach porannych przeprowadzili trzeźwość kilkudziesięciu kierowców. – Celem akcji oprócz aspektu profilaktycznego było wyeliminowanie z naszych dróg tych, którzy siadają za kierownicę po wypiciu alkoholu. Okazało się, że nie wszyscy są trzeźwi „za kółkiem”. Niestety badanie jednej z pań wykazało prawie promil alkoholu. Kobieta poniesie odpowiedzialność za popełnienie przestępstwa – zapowiada Anna Stolarczuk, przewodnicząca komisji.

Odpowiedzialni i trzeźwi kierowcy otrzymali natomiast breloczki wraz z naklejkami: "Nigdy nie jeżdżę po alkoholu". Akcja spotkała się z pozytywnym odbiorem i miała na celu promowanie pozytywnych wzorców oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Stolarczuk zapowiada, że podobna akcja zostanie zorganizowana również w drugiej połowie tego roku.

Organizatorzy akcji przypominają, że w Polsce osoba, która prowadzi samochód w stanie po spożyciu alkoholu, co oznacza 0,2-0,5‰ alkoholu we krwi, popełnia wykroczenie i naraża się na utratę uprawnień do kierowania pojazdem oraz karę grzywny lub aresztu. Większe kary grożą jednak kierowcom, który mają powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi. Taki czyn określany jest już jako przestępstwo i grozi za to do dwóch lub jeśli dana osoba była już za to skazana – 5 lat więzienia.

(jd)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: