1 grudnia Światowy Dzień AIDS

1 grudnia Światowy Dzień AIDS

1 grudnia obchodzimy corocznie Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą oraz uwrażliwienie społeczeństwa na ten światowy problem. Symbolem tego dnia jest czerwona wstążeczka. Obchody odbywają się poprzez liczne konferencje, spotkania, akcje społeczne i wydarzenia kulturalne, podczas których mówi się o profilaktyce, o walce z AIDS i o pomocy chorym.

Stereotypowo AIDS kojarzone jest z grupami osób, które np. uzależnione są od środków psychotropowych i takich które podejmują ryzykowne zachowania seksualne. Ta opinia jest bardzo krzywdząca i dyskryminująca. Powoduje, że ludzie nie chcą poddać się testom czując się napiętnowani.

Natomiast postęp w medycynie i poziom wiedzy na temat HIV/AIDS spowodowały, że choroba ta nie jest już wyrokiem. Można z nią normalnie funkcjonować. Warunek jest tylko jeden – jej wczesne wykrycie.
Dlatego wykonywanie testów jest kluczowa nie tylko wśród grup ryzyka, ale również dla całej populacji.
Jeśli z jakiegokolwiek powodu obawiasz się zakażenia HIV- zgłoś się na test!

Wystarczy trochę odwagi i kontakt z najbliższym Punktem Konsultacyjno – Diagnostycznym. Test jest bezpłatny i anonimowy. W Lublinie prowadzony jest on przez katolickie Stowarzyszenie „Agape” z ramienia Krajowego Centrum ds. AIDS oraz zlokalizowany na ul. Spokojnej 3 przy Przychodni SPZOZ MSW. Pracują tam wykwalifikowani specjaliści, którzy udzielą fachowej informacji, pomogą ustalić termin badania tak, aby był najbardziej wiarygodny. A co najważniejsze, udzielą również wsparcia. Mając wynik dodatni testu, nie znaczy, że jesteś sam.

Najbardziej boimy się tego, czego nie znamy. W obecnej sytuacji epidemiologicznej kraju szczególną uwagę należy skierować na zdrowie. To największy dar jaki posiadamy. Dlatego w trosce o swoje zdrowie, o rodzinę i najbliższe nam osoby rekomendowane jest wykonanie takiego testu.

Tylko w ten sposób możemy powstrzymać rozprzestrzenianie się tej choroby i niesłuszne piętnowanie osób chorych.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy