Zaspokoją gust każdego smakosza

Zaspokoją gust każdego smakosza
fot. archiwum

GMINA BIAŁA PODLASKA Porzekadło o trafianiu do serca przez żołądek zna dobrze wiele gospodyń. Jednak tylko niektóre mają tyle zapału, energii i pomysłowości w gotowaniu, co członkinie Pracowni Kulinariów Regionalnych w Perkowicach.

Aktywność kobiet z tego sołectwa widać na jarmarkach, festynach i targach rękodzieła, organizowanych nie tylko w powiecie bialskim. Uczestniczą w pokazach kulinarnych dla zagranicznych gości, inicjowanych przez właścicieli pensjonatu Zaborek koło Janowa Podlaskiego, często pokazują się w telewizji regionalnej.

Pracownia kulinariów utworzona została w Perkowicach równo szesnaście lat temu. Dziś jej członkinie cieszą się zasłużonym szacunkiem i wygrywają konkursy „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”, organizowane przez marszałka województwa lubelskiego. Wójt bialskiej gminy Wiesław Panasiuk docenił zaangażowanie kobiet i wyposażył pracownię w nowoczesne zaplecze kuchenne. Dzięki temu przygotowanie poczęstunku dla 80 czy 100 osób nie stanowi problemu, a goście – oprócz zalet smakowych – podziwiają też wystrój i aranżację stołu. Zapewne z tego powodu kilka razy w roku, właśnie w Perkowicach, odbywają się konkursy kulinarne gminy, bazujące na tradycjach regionalnych, kursy dokształcające oraz pokazy telewizyjne „Gotuj z Perkowicami”. Można je oglądać, przełykając ślinkę, na kanale YouTube.

Istvan Grabowski

Więcej w wydaniu papierowym „Podlasianina” nr 12 i na www.eprasa.pl.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: