Za rok zakład w Łózkach przyjmie pacjentów

Za rok zakład w Łózkach przyjmie pacjentów

Do 2012 roku funkcjonowała tutaj szkoła podstawowa i jeszcze jakiś czas przedszkole. Potem budynek stał bezużytecznie, aż pojawił się pomysł wykorzystania go przez międzyrzecki szpital

MIĘDZYRZEC PODLASKI Rusza budowa Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Łózkach za ponad 11 mln 680 tys. zł. W środę 8 maja podpisano umowę na wykonawstwo z bialską firmą Dombud. Inwestycja pozwoli uzyskać dodatkowe dochody dla międzyrzeckiego szpitala, który musi niwelować straty, jakie przynoszą oddziały położniczo-ginekologiczne.

Jednym z elementów strategii przeprofilowania SPZOZ w Międzyrzecu Podlaskim jest rozwijanie świadczeń opiekuńczo-leczniczych. Temu właśnie ma służyć realizacja bardzo dużego projektu, tj. utworzenia Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Łózkach w gminie Drelów, gdzie dofinansowanie unijne wynosi 7,6 mln zł.

– To dla naszego szpitala bardzo ważna inwestycja. Wartość samych tylko robót budowlanych przy modernizacji budynku byłej szkoły wynosi ponad 7,6 mln zł. Do tego dochodzi wyposażenie, na które ogłosimy przetarg w późniejszym terminie – mówił podczas specjalnej konferencji prasowej 8 maja dyrektor szpitala w Międzyrzecu Podlaskim Wiesław Zaniewicz. – Bardzo wiele zawdzięczamy Starostwu Powiatowemu i Radzie Powiatu Bialskiego, bo bez ponad 4-milionowego wkładu własnego nic byśmy nie osiągnęli. Byłem wczoraj na spotkanku w NFZ, gdzie dużo mówiono o tym, że wiele szpitali powiatowych nie jest w stanie zrealizować podobnych do naszej inwestycji, bo ma problem z zapewnieniem wkładu własnego.

90 łóżek zamiast 15

– Trzy lata temu, gdy przymierzaliśmy się do tego projektu, samorząd gminy Drelów bezpłatnie przekazał ten budynek szpitalowi, i od tego momentu mogliśmy zacząć przygotowywać projekt. Został on dobrze napisany i dobrze oceniony przez władze województwa, więc pozyskaliśmy środki na realizację tego zadania. Podobne obiekty są dziś bardzo potrzebne, bo jak wiemy społeczeństwo się starzeje, długość życia się wydłuża, spada dzietność. Zresztą zanim nasz wniosek trafił do oceny, musieliśmy uzyskać pozytywną ocenę celowości inwestycji, którą wydaje wojewoda lubelski – informuje starosta bialski Mariusz Filipiuk.

Obecnie ZOL w Międzyrzecu, a właściwie miniZOL – jak jest nazywany przez władze szpitala – dysponuje tylko 15 łóżkami, a kolejka chętnych na te świadczenia wynosi ponad półtora roku. W nowym ZOL-u w Łózkach będzie 90 łóżek.

O perspektywicznym podejściu do rozwoju szpitala świadczy chociażby fakt, że miniZOL uruchomiony został dwa lata temu tylko dlatego, żeby uzyskać kontrakt w Narodowym Funduszu Zdrowia. – Bo starać się o niego można tylko co pięć lat. W tej chwili realizujemy mały kontrakt, 15-łóżkowy, ale w każdej chwili możemy wystąpić do NFZ o jego rozszerzenie, gdy już powstanie ZOL w Łózkach – wyjaśnia starosta. – Zresztą widać, jak ten ZOL jest potrzebny. Obłożenie jest stuprocentowe, a w ostatnim czasie trzeba było nawet dostawić jedno łóżko, gdy była pilna potrzeba przyjęcia pacjenta.

Doświadczony wykonawca

Pieniądze zostaną przeznaczone głównie na dostosowanie budynku po dawnej szkole podstawowej na potrzeby Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, a więc nadbudowę jednej kondygnacji, dobudowę szybu windowego, wymianę instalacji elektrycznej, sanitarnej, wentylacyjnej, grzewczej (na gaz), a także na wyposażenie tego oddziału w niezbędny sprzęt, tj. w respiratory, kardiomonitory, łóżka elektryczne itp.

Plan jest bardzo ambitny, bo ZOL ma być gotowy już w czerwcu przyszłego roku. – Wykonawca od razu po podpisaniu umowy przejmuje plac budowy i rozpoczynają się prace budowlane. Chcemy wykonać je do końca roku, w pierwszym kwartale zająć się wykończeniem i do czerwca wprowadzić pacjentów do placówki – zapowiada Mariusz Filipiuk.

Cały artykuł dostępny w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika "Podlasiak" nr 20 od 14 maja

Jacek Korwin

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy