Z sentymentu do rodzinnych stron

Z sentymentu do rodzinnych stron

Sylwia Kalinowski powróciła w swoim malarstwie do znanej wcześniej tematyki łąk, polnych i ogrodowych kwiatów

GMINA SOSNÓWKA W sobotę 18 maja w ramach obchodów Nocy Muzeów w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie odbył się wernisaż artystki młodego pokolenia, Sylwii Kalinowskiej.

Absolwentka historii sztuki na Collegium Civitas w Warszawie, a także grafiki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, tworzy i mieszka w Janowie Podlaskim, na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.

Po serii zmysłowych portretów kobiet powróciła do znanej wcześniej tematyki łąk, polnych i ogrodowych kwiatów. Co artystka mówi o swoich pracach? – Łąki powstają jako sentyment do moich rodzinnych stron, stwarzane koniecznością ciągłego przywracania klimatu spokoju i wewnętrznej równowagi. Zawsze dążę do ich poskromionej natury, wyrazistych odcieni, ale zarazem kojącego charakteru – zdradza.

Zaprezentowane w Romanowie prace to puenta poezji Leśmiana, którego frazy z wiersza „Łąka” stały się jednocześnie tytułami prac Kalinowskiej. Trójwymiarowa wręcz struktura prac, kolory przesycone słodkim i zmysłowym zapachem kwiatów, trzepotem skrzydeł motyli czy brzęczeniem trzmieli, to kwintesencja jej twórczości.

Małgorzata Tymoszuk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: