Wystawiła reklamówkę z gotówką przed dom, bo... bała się złodziei

Wystawiła reklamówkę z gotówką przed dom, bo... bała się złodziei
fot. Pixabay

Oszuści wciąż atakują, i co gorsza – skutecznie. Przekonała się o tym 75-letnia kobieta, która odebrała telefon od nieznajomej podającej się na pracownicę banku. Omotana przez oszustkę, wystawiła za drzwi reklamówkę z 12 tysiącami złotych… Apelujemy o czujność i rozsądek podczas rozmów telefonicznych z nieznajomymi!

6 lutego po południu bialscy policjanci otrzymali zgłoszenie 75-letniej kobiety o dokonanym na jej szkodę oszustwie. – Kilka dni wcześniej skontaktowała się z nią kobieta podająca się za pracownicę banku. Twierdziła, że uzyskała informację, że oszczędności, jakie seniorka trzyma w domu, są zagrożone, ponieważ w okolicy grasują złodzieje, którzy planują okraść jej mieszkanie – informuje rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej nadkomisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla.

Początkowo seniorka nawet zachowała ostrożność i nie chciała zdradzić obcej kobiecie, ile ma w domu oszczędności. Ale, niestety, do czasu. Podczas trwającej kilka godzin rozmowy została tak skołowana przez oszustkę, że w końcu jej uwierzyła. Dała sobie wmówić, że jedynym sposobem na ochronę jej pieniędzy jest przekazanie ich wskazanej osobie.

Zgodnie z udzielanymi wskazówkami, wyjęła gotówkę ze schowka, włożyła do reklamówki i zostawiła na wycieraczce przed drzwiami wejściowymi. Później polecono je zamknąć drzwi i odsunąć się od nich, co też kobieta uczyniła. Bardzo szybko zorientowała się, że torba z wycieraczki zniknęła.

– Łupem oszustów padły pieniądze w kwocie 12 tys. zł. Przez cały czas pokrzywdzona rozmawiała z rzekomą pracownicą banku, która odradzała jej kontakt z policją, twierdząc, że oni sami zajmą się wszystkim. Teraz oszustów szukają bialscy policjanci – mówi rzeczniczka KMP. – Przy tej okazji apelujemy o rozwagę podczas kontaktów z nieznajomymi. Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki, upewnijmy się, że dana osoba jest rzeczywiście tym, za kogo się podaje. Oszuści wykorzystują ludzką ufność, otwartość i szczere intencje. Nasza czujność i ograniczone zaufanie mogą uchronić nas przed nieuczciwymi ludźmi, którzy próbują wyłudzić pieniądze.

Ważny apel należy też skierować do członków rodzin osób starszych. Chodzi o to, by porozmawiali ze swoimi rodzicami czy dziadkami o czyhających zagrożeniach ze strony wszelkiej maści oszustów. Trzeba wytłumaczyć starszym osobom, by zawsze, w razie jakichkolwiek wątpliwości, kontaktowały się z rodziną i pytały o radę. To najczęściej wystarczy, by nie paść ofiarą oszustów.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy