Wykazali się wiedzą z historii

Wykazali się wiedzą z historii

BIAŁA PODLASKA Ponad 150 uczniów ze szkół podstawowych z miasta i powiatu wzięło udział w I etapie tegorocznej edycji Bialskiej Ligi Historycznej. Dzieci i młodzież odpowiadały na pytania z zakresu wiedzy o II wojnie światowej.

To już siódma edycja zmagań historycznych uczniów szkół podstawowych. Inicjatorem Bialskiej Ligi Historycznej jest Andrzej Pawlik, nauczyciel i miłośnik historii. Celem konkursu jest rozwijanie wśród młodzieży idei patriotyzmu, kształtowanie poczucia świadomości narodowej i szacunku wobec ojczyzny oraz historii. Siódmej edycji zmagań przyświeca hasło „II wojna światowa – Wiem, pamiętam i protestuję przeciwko wojnie i jej okrucieństwom.”

W tym roku organizatorem Bialskiej Ligi jest Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. F. Żwirki i S. Wigury w Białej Podlaskiej. - Miło, że jesteście w tak licznym gronie i chcecie współzawodniczyć między sobą, żeby wybrać spośród was najlepszego historyka. Chciałbym podziękować pani Ewie Piech, która rozpoczęła pracę w naszej szkole od 1 września. Wraz z panią Ewą ta liga historyczna trafiła do naszej szkoły. Dziękuję również pani Marcie Makarskiej-Makaruk, która bardzo intensywnie włączyła się w przygotowanie całej ligi historycznej - mówił Ryszard Dołęga, dyrektor ZSZ nr 2 w Białej Podlaskiej.

Do udziału w konkursie zgłosiło się aż 151 uczniów z 17 szkół z Białej Podlaskiej, ale również z Konstantynowa, Chotyłowa, Wólki Dobryńskiej, Grabanowa, Terespola, Dokudowa, Zalesia i Sławacinka Starego. Honorowy patronat nad Bialską Ligą Historyczną objął prezydent miasta Biała Podlaska. – Trzymam za was kciuki, podziwiam waszą chęć do wychodzenia ponad standardy. Podejmując dodatkowe wyzwania, chcecie trochę więcej niż szkoła od was wymaga. Macie ambicję i pragnienie sprawdzenia się w tak ważnej dziedzinie wiedzy, jaką jest historia, która daje nam odpowiedzi na wiele trudnych pytań, gdyż to, jak postępować, powinniśmy wywodzić z tego, co kiedyś się wydarzyło – mówił prezydent Michał Litwiniuk podczas oficjalnego rozpoczęcia Ligi.

Zmagania młodych pasjonatów historii poprzedził występ uczniów ZSZ nr 2 i apel poległych. Uczniowie rozwiązali test, w którym odpowiadali na pytania z zakresu wydarzeń, które miały miejsce w pierwszych latach po wybuchu II wojny światowej, czyli obejmujących napaść na Polskę, podbój Europy przez Hitlera i Stalina oraz wojnę III Rzeszy z ZSRR.

Drugi etap ligi odbędzie się 7 stycznia.

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy