Wrócił handel na targowiska

Wrócił handel na targowiska
fot. ZGL

Handel kwitnie przy ul. Janowskiej

BIAŁA PODLASKA Najpierw było otwarcie targu przy alei Tysiąclecia, a teraz – po dokładnym przygotowaniu pod względem bezpieczeństwa – wrócił handel na tzw. babski rynek przy ul. Janowskiej oraz targowisko przy ul. Brzeskiej. To decyzja wyczekiwana nie tylko przez sprzedawców, ale i mieszkańców robiących tam zakupy.

W momencie ogłoszenia w marcu stanu epidemicznego, w celu ograniczenia ryzyka związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, podobnie jak w wielu innych miastach Polski podjęta została decyzja o zamknięciu miejskich targowisk. – Takie działania były konieczne w niespodziewanej sytuacji, w której wszyscy musieliśmy się nauczyć w przyspieszonym trybie bezpiecznego postępowania. Instytucje odpowiedzialne za organizację funkcjonowania takich miejsc skupisk ludzkich, jak w przypadku targowisk, musiały w szybkim trybie wyposażyć się w środki ochrony. W Białej Podlaskiej jest to spółka Zakład Gospodarki Lokalowej – podkreśla prezydent Michał Litwiniuk.

Dzięki ogromnemu zdyscyplinowaniu mieszkańców, w ciągu dwóch tygodni zauważalna była zmiana zachowań, stosowanie się do zaleceń bezpieczeństwa. – Dlatego, mając na uwadze dobro producentów żywności i handlujących nią, zdecydowałem o uruchomieniu sprzedaży produktów spożywczych na targowisku miejskim przy alei Tysiąclecia jeszcze przed świętami wielkanocnymi. W odniesieniu do drugiego targowiska, tzw. babskiego rynku, konieczne było zastosowanie oddzielających jego teren barier, bowiem na co dzień teren jest nieogrodzony. Wbrew temu, co podawano w przestrzeni publicznej, nie wystarczyły do tego barierki z zasobów Bialskiego Centrum Kultury, jest ich po prostu za mało – zwraca uwagę prezydent.

Szukano więc rozwiązania. Wiadomo było, że otwarcie targowiska będzie możliwe wtedy, gdy spółka ZGL ogrodzi teren i zastosuje wszystkie zalecenia sanepidu. Te działania były prowadzone od kilkunastu dni i w ich efekcie spółka instaluje właśnie 130 metrów bieżących ogrodzenia targowiska, wykorzystując wypożyczone od prywatnej firmy barierki. Dzięki temu już w tym tygodniu przy ulicy Janowskiej będzie się odbywał handel.

O powrót do normalnego funkcjonowania tego targowiska zabiegały różne środowiska, w tym sprzedawcy wystawiający tam swoje towary. Swoje propozycje składali także radni Zjednoczonej Prawicy, rzucając postulaty, które kompletnie nie wiązały się z zapewnieniem bezpieczeństwa ani sprzedawcom, ani kupującym.

– Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. Będzie to możliwe po ogrodzeniu targowiska przy ul. Janowskiej, przygotowaniu płynu, którym pracownicy ZGL będą dezynfekować ręce wchodzącym na targowisko, oraz ustawienie barierek, by możliwe było kontrolowanie liczby osób jednorazowo przebywających na targowisku – mówi prezes ZGL Wojciech Chilewicz.

Prezydent Michał Litwiniuk, po przeanalizowaniu przygotowań spółki miejskiej, zdecydował, że od 29 kwietnia otwarte zostają wszystkie miejskie targowiska. Zaleca zachowanie bezpiecznej odległości (minimum półtora metra), dbanie o higienę dłoni, trzymanie dystansu od osób, które mogą mieć objawy choroby, oraz w miarę możliwości korzystanie z płatności bezgotówkowych.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy