Wojsko wraca do Białej, zbliża się rekrutacja

Wojsko wraca do Białej, zbliża się rekrutacja

BIAŁA PODLASKA Pierwsza Warszawska Brygada Pancerna wkrótce rozpocznie nabór do służby wojskowej w tworzonej właśnie bialskiej jednostce. Po wielu miesiącach rozmów i działań prezydenta miasta, wreszcie spełniają się marzenia wielu mieszkańców o powrocie jednostki do Białej Podlaskiej i podniesienia rangi miasta.

Wojsko zachęcało do wzięcia udziału w naborze wszystkich chętnych, we wszystkich korpusach osobowych (szeregowych, podoficerów i oficerów), z uregulowanym stosunkiem służby wojskowej. O zasadach pracy w wojsku oraz procedurze kwalifikacyjnej mówili żołnierze podczas spotkania 3 września z mieszkańcami miasta. W przygotowanym na placu Wolności punkcie wojskowi odpowiadali na pytania zainteresowanych.

Możliwość, by do nich dołączyć i również założyć mundur, będzie w dniach 9-10 września. Od godz. 8 w siedzibie filii Akademii Wychowania Fizycznego przy ul. Akademickiej 2 mogą się zgłaszać osoby, które chcą pracować w wojsku.

Co należy zabrać? Zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do udziału w kwalifikacjach, dowód osobisty, książeczkę wojskową, prawo jazdy (na stanowisko kierowcy), dokumenty potwierdzające odbycie służby przygotowawczej, szkoleń rezerwy i kursów wojskowych, dokumenty potwierdzające wykształcenie, ostatnią opinię służbową, poświadczenie uzyskania stopnia wojskowego, zaświadczenie z wychowania fizycznego (jeżeli kandydat zdawał najpóźniej 6 miesięcy do dnia kwalifikacji), strój sportowy. Ważne, by zabrać ze sobą kserokopie tych dokumentów.

Trwają prace na lotnisku, gdzie ma być siedziba wojska. – Sytuacja związana z koronawirusem nie wpłynęła na działania prowadzone w ramach rozwoju garnizonu. Wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem formowania 18. Dywizji Zmechanizowanej – deklaruje rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. I dodaje, na jakim etapie są prace: – Obecnie zatwierdzone zostały wnioski inwestycyjne oraz koncepcja architektoniczno-urbanistyczna. Trwają prace nad minimalnymi wymaganiami organizacyjno-użytkowymi. W tym roku planowane jest rozpoczęcie formowania pierwszych pododdziałów oraz przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej ochotników do służby w Białej Podlaskiej. Docelowo garnizon ma liczyć około 2000 żołnierzy.

Prezydent Michał Litwiniuk nie kryje radości z tego, że jego wielomiesięczne rozmowy z wojskiem przybierają realny kształt i – co ważne dla miasta – teren lotniska wreszcie zostanie wykorzystany. To dobra wiadomość po licznych, nieudanych próbach przyciągnięcia tam zagranicznych inwestorów i zagospodarowania go chociażby na ulokowanie firmy zajmującej się recyklingiem samolotów. Zresztą to niejedyna owiana już sławą, niespełniona, skrojona na potrzeby kampanii wyborczej, obietnica byłego prezydenta, Dariusza Stefaniuka.

Więcej na ten temat w aktualnym – papierowym i cyfrowym wydaniu „Podlasianina”.

Redakcja

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy