Wideorozmowa z ZUS o emeryturze międzynarodowej

Wideorozmowa z ZUS o emeryturze międzynarodowej
fot. PixaBay

Pracowałeś w Polsce oraz za granicą i zbliżasz się do emerytury? A może już teraz pobierasz międzynarodową emeryturę lub rentę? W sprawach takich świadczeń możesz już porozmawiać z pracownikiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bez wychodzenia z domu, podczas e-wizyty.

Tzw. emerytury i renty międzynarodowe otrzymują osoby, które pracowały w Polsce i za granicą albo pracowały w naszym kraju, a mieszkają poza nim. ZUS wypłaca ponad 235 tys. takich świadczeń.
Wnioskami w sprawie emerytur i rent dla osób z polskim i zagranicznym stażem pracy oraz wypłatami ich świadczeń zajmują się w ZUS wyspecjalizowane wydziały. Z ich pracownikami można teraz porozmawiać przez internet, korzystając z e-wizyty. – Na przykład osoba, która będzie chciała dowiedzieć się czegoś o swojej emeryturze lub rencie w związku z pracą w Irlandii, podczas e-wizyty połączy się z pracownikiem lubelskiego ZUS. To właśnie tu działa od ponad dwóch lat wydział, który specjalizuje się w sprawach dotyczących Irlandii. Jak dotąd najwięcej rozpatrywanych wniosków dotyczy renty z tytułu niezdolności do pracy i rent rodzinnych, ponieważ polska emigracja w Irlandii jest jeszcze stosunkowo „młoda” – dodaje dyrektor Oddziału ZUS w Lublinie, Piotr Waszak. Na koniec ubiegłego roku ZUS wypłacał niemal 3,2 tys. świadczeń emerytalno-rentowych osobom, które pracowały kiedyś w Irlandii lub tam teraz mieszkają.
E-wizytę umawiamy przez stronę internetową www.zus.pl/e-wizyta. Do wideorozmowy wystarczy urządzenie z kamerą i mikrofonem, np. komputer lub smartfon. Osoba, która chce porozmawiać z ZUS na temat świadczeń międzynarodowych, wybiera podczas rezerwacji temat „Emerytury i renty międzynarodowe”. Warto pamiętać, że poszczególne oddziały ZUS obsługują sprawy ze ściśle określonych krajów, dlatego najlepiej już na etapie rezerwacji wybrać odpowiednią placówkę:
• Austria, Lichtenstein, Słowenia – Oddział ZUS w Tarnowie,
• Belgia – Oddział ZUS w Chrzanowie,
• Bułgaria, Chorwacja, Francja, Luksemburg, Rumunia, USA, Macedonia Północna, Czarnogóra, Serbia, Bośnia i Hercegowina – I Oddział ZUS w Warszawie,
• Cypr, Grecja, Malta, Kanada, Korea Południowa, Quebec – I Oddział ZUS w Łodzi,
• Czechy, Słowacja, Australia – Oddział ZUS w Nowym Sączu,
• Dania, Szwajcaria, Węgry – Oddział ZUS w Toruniu,
• Estonia, Finlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Norwegia, Szwecja – Oddział ZUS w Szczecinie,
• Hiszpania, Portugalia; Ukraina, Mołdawia, Mongolia – Oddział ZUS w Rzeszowie,
• Holandia – Oddział ZUS w Krakowie,
• Irlandia – Oddział ZUS w Lublinie,
• Niemcy – Oddziały ZUS w: Opolu, Elblągu, Wałbrzychu, Płocku,
• Wielka Brytania – Oddział ZUS w Gdańsku i Oddział ZUS w Częstochowie,
• Włochy – Oddział ZUS w Bydgoszczy.

Dzień przed umówionym spotkaniem na podany przez klienta numer telefonu przyjdzie sms z przypomnieniem o e-wizycie. A na godzinę przed spotkaniem klient otrzyma maila, w którym będzie link do wideorozmowy. O umówionej godzinie trzeba uruchomić link, żeby połączyć się z pracownikiem ZUS. Osoba, która potrzebuje informacji o przebiegu swojej indywidualnej sprawy, podczas e-wizyty powinna okazać do kamery dokument tożsamości. Pracownik ZUS może też poprosić ją o odpowiedź na kilka pytań weryfikujących. Szczegółowe informacje o e-wizycie i jej przebiegu znajdują się na stronie www.zus.pl/e-wizyta.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: