W powiecie bialskim posadzili kolejne Dęby Niepodległości

W powiecie bialskim posadzili kolejne Dęby Niepodległości

W związku z obchodzeniem w naszym kraju 100-lecia odzyskania niepodległości małą tradycją stało się sadzenie Dębów Niepodległości. W ostatnim czasie drzewa posadzono w Białej Podlaskiej, Huszczy oraz w Leśnej Podlaskiej.

W Szkole Podstawowej w Huszczy uczniowie wraz z zaproszonymi gośćmi również posadzono Dąb Niepodległości. W uroczystości zorganizowanej 11 maja wziął udział m.in. Łukasz Szubiczuk, zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Biała Podlaska, Jerzy Czyżewski, wójt gminy Łomazy oraz Katarzyna Łobacz, przedstawiciel Rady Rodziców. Uczniowie również włączyli się w sadzenie.

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego pamiątkowy dąb posadzono 18 maja. "Sadzimy drzewa szczególne, będące symbolem leśnej siły, potęgi i trwałości. Liczymy, że wy młodzi ludzie będziecie wspierać nasze starania o jak najlepszą kondycję polskich lasów " - takie słowa w liście do uczniów skierował Jerzy Sądel, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. List odczytał Nadleśniczy Nadleśnictwa Biała Podlaska Tomasz Bylina, który w dalszej części wraz z dyrektorem szkoły Radosławem Klekotem oraz uczniami szkoły zasadził Dąb Niepodległości.

W tym samym dniu symboliczny Dąb Niepodległości posadzono także przy Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Białej Podlaskiej. Odbył się tam również konkurs piosenki patriotycznej „Ojczyzno ma! Tyle razy we krwi skąpana…” pod patronatem posła na sejm RP Marcina Duszka. Kolejnym punktem tego wydarzenia był wykład dr Szczepana Kalinowskiego o Józefie Piłsudskim.

 

 

W całym województwie do akcji włączyło się 500 placówek. Inicjatywa ta nawiązuje do spontanicznego sadzenia dębów, którego w 1918 roku dokonywali nasi przodkowie, świętując powrót Polski na mapę Europy po 123 latach niewoli. Dąb symbolizuje moc, odwagę, siłę, mądrość i prawdę.

(jd)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy