W niedzielę zabrzmi muzyka organowa

W niedzielę zabrzmi muzyka organowa
fot. BCK

BIAŁA PODLASKA Przed nami 3. Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Podobnie jak w latach ubiegłych, w jego ramach odbędą się trzy koncerty w bialskich kościołach. Pierwszy – 29 maja – zostanie zorganizowany w kościele pw. Bł. Honorata Koźmińskiego przy ul. Terebelskiej. Zagra kwartet smyczkowy The Time Quartet z Warszawy w składzie: Mateusz Grzesiak (I skrzypce), Katarzyna Boniecka (II skrzypce), Aleksandra Demowska-Matejska (altówka) i Małgorzata Duź (wiolonczela). Na organach zagrają: Piotr Arseniuk z Białej Podlaskiej i Mateusz Rzewuski z Warszawy.

Kwartet smyczkowy The Time Quartet tworzą absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie: I skrzypce – Maksymilian Grzesiak, II skrzypce – Katarzyna Grzesiak, altówka – Bartłomiej Szymborski i wiolonczela – Marta Ziarko. W ciągu kilkunastu lat swojej pracy artystycznej kwartet ten wykonał kilkaset koncertów.

Jest to jeden z najbardziej wszechstronnych kwartetów smyczkowych w Polsce, aktywnie uczestniczący w życiu muzycznym, wykonujący różne style muzyczne podczas wydarzeń kierowanych do różnych grup odbiorców.

Członkowie zespołu przez rok współpracowali z Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej, uczestnicząc w wielu koncertach dla dzieci, seniorów, osób niepełnosprawnych i z problemami psychicznymi w całej Polsce.

The Time Quartet współpracował z wieloma znakomitymi zespołami i artystami: Andrzej Jagodziński Trio, Michał Tokaj, Grażyna Auguścik, Henryk Miśkiewicz, Maciej „Trifonidis” Bielawski, Agnieszka Wilczyńska – z którą nagrali płytę „Tutaj mieszkam” (płyta ta w 2016 r. otrzymała nagrodę Fryderyka za fonograficzny debiut roku jazz), Mietek Szcześniak (w ramach trasy koncertowej z programem „Nierówni” razem z Marcinem Pospieszalskim, Krzysztofem Herdzinem i Paulinho Garcia) oraz Bartosz Gliniak – którego muzykę do filmów regularnie nagrywają. Są założycielami i tworzą podstawę studyjnej orkiestry Melanidis Orchestra, z którą nagrali muzykę do 7 polskich i zagranicznych filmów.

Uczestniczyli w polskich i międzynarodowych festiwalach m.in. w Jazz nad Odrą 2019, XXXI Silesian Jazz Meeting w Rybniku, XXIII Jazz Standard’s Festival w Siedlcach, Festiwalu „Dwa Brzegi” w Kazimierzu, Festiwalu Wojciecha Młynarskiego w Sopocie, Festiwalu 3 Oktawy w Ełku, IX Festiwalu Przyjemności Muzycznych w Ostrzycach, XXI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej Gospel w Gniewie, festiwalu „Koncerty Ziemi Świdnickiej”, festiwalu „Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier”.

Muzycy The Time Quartet współpracują także z Zespołem Tango Fuerte, Zespołem Hashtag Ensemble. W ramach Programu Ministra Zamówienia Kompozytorskie muzycy prawykonali następujące kompozycje: W. Ratusińska-Zamuszko – Agnus dei na kwartet smyczkowy i głos biały razem z wokalistką Weroniką Grozdew-Kołacińską (2018), B. Kowalski – Mini Magnificat na akordeon i kwartet smyczkowy wraz z akordeonistą Klaudiuszem Baranem (2020), D. Pajdzik – Księga Tobiasza na kwartet smyczkowy (2021)

Muzycy The Time Quartet są założycielami Fundacji „Czas Sztuki” zajmującej się organizacją koncertów w małych miejscowościach wiejskich w województwie mazowieckim.

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: