W Białej matura lepiej niż w województwie i kraju

W Białej matura lepiej niż w województwie i kraju

IV LO im. S. Staszica zajęło trzecie miejsce wśród publicznych szkół w Białej Podlaskiej

BIAŁA PODLASKA Bialscy maturzyści osiągnęli lepsze wyniki niż ich rówieśnicy w województwie lubelskim. Najlepiej poszło uczniom z Katolickiego LO i I LO im. I.J. Kraszewskiego, natomiast maturę oblało 119 uczniów.

Jeśli chodzi o szkoły publiczne, najlepiej poszło uczniom z I LO J.I. Kraszewskiego. Zdawalność na poziomie 97,4 proc. pozwoliło osiągnąć lepszy wynik niż w roku ubiegłym, kiedy to szkoła znalazła się na 3. miejscu. Matury w Kraszaku nie zdało 6 osób, po jednej z j. polskiego i matematyki oraz jedna z matematyki. Do egzaminów w maju podeszło 231 uczniów, 5 z tych, którzy oblali, ma prawo do poprawki jeszcze w sierpniu tego roku.

Co, według dyrektora I LO, jest kluczem do sukcesu? – Staramy się dbać o jakość nauczania, o to, aby młodzież korzystała z oferty edukacyjnej szkoły. Urozmaicamy ofertę, wzmacniamy ją dodatkowymi zajęciami. Do tego podpisaliśmy umowy z wyższymi uczelniami i młodzież brała udział w spotkaniach z ich pracownikami. Mam nadzieję, że to procentuje. Bardzo się cieszę, że młodzież osiąga sukcesy. W dużej mierze jest to ich zasługa, ale i po części również naszej kadry – komentuje Ireneusz Szubarczyk.

Na drugim miejscu uplasowało się II LO im. E. Plater, gdzie z 210 uczniów matury nie zdało 7 (5 z matematyki i 2 z j. angielskiego), co oznacza, że zdawalność kształtuje się na poziomie 96,7 proc. Platerka w ubiegłym roku była na 1. miejscu wśród bialskich szkół publicznych.

Podium, jeśli chodzi o bialskie szkoły publiczne, zamyka IV LO im. S. Staszica. Na 168 uczniów pozytywny wynik osiągnęło 152. Z 16 uczniów, którzy oblali maturę, najwięcej, bo aż 13, nie poradziło sobie z matematyką. W ubiegłym roku IV LO osiągnęło drugi wynik w mieście, a więc w tym roku poszło uczniom nieco słabiej na tle innych bialskich szkół.

W Białej funkcjonują także szkoły zawodowe. Lepszy wynik osiągnęli uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. KEN. Tam zdawalność kształtuje się na poziomie 68,2 proc. Matury nie zdało 68 z 217 uczniów, którzy do niej podeszli. 39 z nich będzie mogło w sierpniu poprawić swój wynik, bowiem negatywny wynik osiągnęli tylko z jednego przedmiotu.

W Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. F. Żwirki i S. Wigury do matury podeszło 59 uczniów a 33 z nich osiągnęło wynik negatywny (13 z matematyki, 8 z j. polskiego i 12 z j. angielskiego). Zdawalność na poziomie 56 proc. to rezultat, który plasuje szkołę na ostatniej pozycji, jeśli chodzi o bialskie szkoły publiczne.

Jako ciekawostkę warto odnotować świetny wynik jednej z niepublicznych szkół działających na terenie miasta. Wszyscy podchodzący do matury w Katolickim LO im. C. Norwida osiągnęli pozytywny wynik. Stuprocentową zdawalność szkoła osiągnęła przy niewielkiej liczbie osób podchodzących do matury, było ich zaledwie 29.

– Mamy małe klasy, nie wszyscy chcą wybierać naszą szkołę, stąd ilość maturzystów jest nieduża. Skutecznie przygotowaliśmy uczniów, o czym świadczą dobre wyniki, szczególnie z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, jeszcze niedawno bowiem nasi uczniowie chętniej wybierali przedmioty humanistyczne – przyznaje Cezary Marczewski, wicedyrektor placówki. I dodaje, że szkoła otwiera się na potrzeby uczniów, a te zmierzają w kierunku przedmiotów politechnicznych.

Jak wypadli bialscy uczniowie?

Średnia zdawalność w Białej Podlaskiej to 91 proc., przy 86,4 proc. w kraju i 86,4 proc. w województwie lubelskim. Lepiej od średniej wojewódzkiej zdali jeszcze maturę uczniowie z Chełma, pozostałe miejscowości osiągnęły zdawalność poniżej 90 proc. Najgorzej poszło uczniom z Zamościa.

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: