Urlopowe zwyczaje Polaków. Najchętniej wybieramy wyjazdy zagraniczne oraz polskie morze

Urlopowe zwyczaje Polaków. Najchętniej wybieramy wyjazdy zagraniczne oraz polskie morze
fot. archiwum

Jak spędzamy letnie urlopy, dokąd najczęściej się wybieramy? Jakich atrakcji najchętniej poszukujemy podczas wypoczynku i ile jesteśmy skłonni wydać na wakacyjny urlop sprawdził serwis Prezentmarzeń realizując badanie „Zwyczaje urlopowe Polaków – lato 2022″.

Pandemia Polakom dała się na tyle we znaki, że najchętniej w tym roku na wakacyjny urlop wyjeżdżają za granicę – 48% odpowiedzi. Na drugim miejscu można zauważyć skutki inflacji, ponieważ aż 26% ankietowanych deklarowało, że urlop spędza w domu i nigdzie nie wyjeżdża. 15% respondentów wakacje spędzi wyłącznie w Polsce, a 11% zarówno w kraju jak i za granicą.

Najchętniej wybieranym kierunkiem w turystyce krajowej jest morze, co potwierdza 21% odpowiedzi ankietowanych. Góry wybrało 12% zapytanych Polaków, jeziora jak na przykład Mazury 10% zapytanych osób. Wśród respondentów badania nie brakuje także chętnych na wycieczki objazdowe po Polsce – 18% ankietowanych zamierza w ten sposób spędzać tegoroczny urlop. Wiele osób będzie również podróżować w formie city break zwiedzając różne miejsca – 14%. Jeśli planujemy wyjazd za granicę to 36% respondentów planuje wyjazd poza Europę, a 64% spędzi urlop w krajach europejskich.

Planowanie letniego urlopu dla Polaków jest głównie przyjemnością, na którą długo czekają jak twierdzi 29% respondentów. Często jednak zdają się na partnera lub partnerkę, którzy organizują wakacje 21% odpowiedzi. Niektóre, osoby tego nie lubią i jest to dla nich zmora, którą zawsze oddają w ręce biura podróży – 19% odpowiedzi. Co ciekawe co trzeci Polak działa spontanicznie i nie planuje urlopu – 31%.

Na wakacyjnym wypoczynku liczy się przede wszystkim dobre towarzystwo – 32%. Najlepszym towarzyszem urlopu jest partner lub partnerka  według 33% ankietowanych, przyjaciele – 20% odpowiedzi, dzieci – 14% odpowiedzi oraz poznani na miejscu znajomi – 9% odpowiedzi. Oczywiście ważna jest także piękna, słoneczna pogoda (21%) oraz atrakcje dla dzieci, dzięki którym nie będą się nudzić (20%). Ważne są również dobre warunki pobytu (18%) oraz atrakcje, które stają się wspaniałymi wspomnieniami po urlopie (18%). Najczęściej na urlopie wybieramy parki rozrywki (31%), zwiedzanie ciekawych miejsc i lokalnych atrakcji (29%), sporty wodne lub w powietrzu (21%), a także pasywny relaks (19%).

Ponad połowa Polaków uważa, że urlop jest dobrym momentem na spróbowanie jakiegoś sportu ekstremalnego. Najczęściej wybieraną nietypową aktywnością jest skok ze spadochronem (26%), rejs motorówką lub pływanie skuterem wodnym (21%), skok na bungee (12%), lot balonem (11%), flyboard (11%), lot motolotnią lub paralotnią (9%), przejażdżka luksusowym, sportowym samochodem (7%), lot szybowcem (3%).

Polacy podczas letnich urlopów starają się spędzać czas wolny coraz aktywniej, a sport – szczególnie ten z zastrzykiem adrenaliny – jest dobrą odskocznią od codziennej rutyny i dawką pozytywnej energii. To również dobry sposób na odreagowanie stresu. Nawet jeśli spędzamy wypoczynek w kraju, to szukamy w miejscu pobytu ciekawych i oryginalnych rozrywek, jak na przykład flyboard. Letnie miesiące sprzyjają aktywności i sprawiają, że jesteśmy bardziej otwarci na nowe atrakcje i chętniej korzystamy także ze sportów ekstremalnych – mówi Aleksandra Skrzyńska z serwisu Prezentmarzeń.

Najbardziej w tym roku Polacy boją się, że urlop będzie drogi przy rosnących cenach – jak twierdzi 57%. W tym roku sytuacja ekonomiczna zmusiła 37% Polaków do zmiany wakacyjnych planów i nie stać ich, aby wyjechać. Z kolei 33% respondentów wyjedzie, jednak będzie musiało oszczędzać, 11% ankietowanych zastąpiło zagraniczny wyjazd urlopem w kraju.

Największą część wypoczynkowego budżetu przeznaczamy na dojazd na miejsce wypoczynku – 39%, koszty zakwaterowania – 24%, na jedzenie – 19%, oraz atrakcje i rozrywki – 6%. Letni urlop 34% zapytanych Polaków finansuje z bieżących dochodów, 29% musi skorzystać z pożyczki lub kredytu, 22% z oszczędności.

Jak pokazały wyniki badania „Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2022″ do 1000 zł na osobę – to kwota, jaką na letni urlop może przeznaczyć 42% respondentów. Na wydatek do 2000 zł na osobę na wakacyjny wypoczynek może sobie pozwolić 27% zapytanych Polaków, a 10% ma budżet do 3000 zł na osobę.

*Badanie sondażowe „Zwyczaje urlopowe Polaków – lato 2021″ zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1237 respondentów w formie ankiety online w czerwcu 2022.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy