Udawał policjanta i wyłudzał pieniądze od seniorów

Udawał policjanta i wyłudzał pieniądze od seniorów

MIĘDZYRZEC PODLASKI Za każdym razem działał w ten sam sposób. Typował starsze osoby i dzwonił do nich, przedstawiając się jako policjant. 34-latek z powiatu bialskiego swoim rozmówcom wciskał historię o tym, że ktoś z ich bliskich spowodował wypadek, a jedynym sposobem na wyciągnięcie z opresji córki lub wnuczka jest przekazanie pieniędzy.

W swoim kłamstwie był tak przebiegły, że na wysokie sumy udało mu się naciągnąć dwoje staruszków z Lublina. Mężczyzna został zatrzymany dzięki współpracy lubelskich i międzyrzeckich policjantów. Mieszkańcy Lublina stracili łącznie 24 tys. zł. Do oszustw doszło w połowie listopada.

– Dwoje mieszkańców miasta otrzymało telefon, z którego wynikało, że bliski członek ich rodziny spowodował wypadek. By uchronić go przed odpowiedzialnością karną i trafieniem do aresztu, należało jak najszybciej przekazać pieniądze na kaucję – relacjonuje Arkadiusz Fijałek, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Po gotówkę miał się zgłosić umówiony policjant. Tak też się stało. – W jednym przypadku podający się za funkcjonariusza mężczyzna odebrał od mieszkanki Bronowic 6 tys. zł. Z kolei 18 tys. zł stracił w podobny sposób senior, który przekazał gotówkę fałszywemu mundurowemu w centrum miasta – dodaje rzecznik.

Jako że do przestępstwa doszło na terenie Lublina, poszukiwaniem sprawcy zajęli się policjanci z tamtejszej komendy. W czwartek 29 listopada lubelscy funkcjonariusze wspólnie z kolegami z komisariatu w Międzyrzecu Podlaskim zatrzymali fałszywego policjanta. Okazał się nim 34-letni mieszkaniec powiatu bialskiego. Mężczyzna notowany był wcześniej za przestępstwa przeciwko mieniu. Został umieszczony w policyjnym areszcie. W piątek 30 listopada doprowadzony został do prokuratury. Będzie wniosek o tymczasowy areszt. Za popełnione oszustwo grozi mu do ośmiu lat pozbawienia wolności.

A policja przestrzega, że tzw. oszustwo na wnuczka przybiera różne formy. Oszuści podają się za członków rodziny, za przedstawicieli różnych instytucji oraz osoby pełniące funkcje publiczną. Należy zachować szczególną ostrożność przy tego typu telefonach od osób, które chcą wzbudzić w nas zaufanie. Pod żadnym pozorem nie wolno w takich sytuacjach podejmować pochopnych decyzji o przekazywania pieniędzy obcym. Tylko zdrowy rozsądek uchroni nas od utraty oszczędności swojego życia.

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: