Terytorialsi rozpoczęli nowy rok szkoleniowy

Terytorialsi rozpoczęli nowy rok szkoleniowy

W miniony weekend ponad 1200 terytorialsów z pododdziałów w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku oraz Zamościu wyruszyło w swoje stałe rejony odpowiedzialności na pierwsze w tym roku ćwiczenia rotacyjne. Doskonalili umiejętności taktyczne oraz współdziałanie z innymi służbami w ramach zarządzania kryzysowego.

Kalendarz szkoleniowy 2. Lubelskiej Brygady OT na rok 2024 wypełniony jest przede wszystkim szkoleniami bojowymi, organizowanymi w stałych rejonach odpowiedzialności, czyli w rejonach zamieszkania żołnierzy, oraz szkoleniami zintegrowanymi na poligonach. Zaplanowane są również ćwiczenia u boku innych jednostek Wojska Polskiego oraz sojuszników z NATO i USA, w tym m.in. Dragon-24. Intensywnie zapowiada się grafik kursów specjalistycznych dla strzelców wyborowych, ratowników medycznych i łącznościowców. Swoje kompetencje będą rozwijać również Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza K9 oraz sekcja konna 2 LBOT.

Ze względu na podstawową misję żołnierzy WOT, jaką jest ochrona i wspieranie lokalnych społeczności, szczególne miejsce w planie szkoleniowym przewidziane będzie na rozwój i doskonalenie umiejętności w zakresie zarządzania kryzysowego, w tym współpracę z innymi służbami, głównie Strażą Graniczną, Strażą Pożarną, Policją i Pogotowiem Ratunkowym.

W tym roku 2. Lubelska Brygada OT przeprowadzi sześć szkoleń podstawowych dla osób, które nigdy nie były w wojsku. Pierwsza tzw. szesnastka (bo szkolenie trwa 16 dni), w ramach projektu „Ferie z WOT”, rozpocznie się 26 stycznia. Kolejne terminy szkoleń podstawowych to: 8-23.03, 10-25.05, 5-20.07, 13-28.09, 15-30.11, 14-15.12. Z kolei dla żołnierzy rezerwy, którzy zdecydują się na powrót do wojska, lubelscy terytorialsi przygotowali pięć szkoleń wyrównawczych w terminach: 26.01-2.02, 10-17.05, 5-12.07, 13-20.09, 15-22.11.

W 2024 roku zaplanowano aż 9 terminów dwutygodniowych szkoleń zintegrowanych. Będą one organizowane w stałych rejonach odpowiedzialności poszczególnych pododdziałów oraz w ośrodkach szkolenia poligonowego. Już 17 lutego br. – jako pierwsi – na poligon wyruszą żołnierze 23. Bialskiego Batalionu Lekkiej Piechoty.

Jak zostać żołnierzem 2 LBOT?

Mieszkańcy województwa lubelskiego zainteresowani rozpoczęciem służby w szeregach 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej cały czas mogą się zgłaszać. Osoby, które nigdy nie były w wojsku, po przejściu 16-dniowego szkolenia podstawowego, a żołnierze rezerwy po szkoleniu wyrównawczym lub w ramach aktywnej rezerwy, mogą pełnić służbę w jednym z pięciu batalionów lekkiej piechoty 2 LBOT w: Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku oraz Zamościu. Terytorialna służba wojskowa jako jedyna stwarza możliwości dogodnego łączenia życia zawodowego, rodzinnego lub nauki – ze służbą na rzecz Ojczyzny oraz lokalnej społeczności.

Osoby, które chcą spróbować swoich sił w szeregach 2. Lubelskiej Brygady OT, powinny składać wnioski o powołanie do służby w Wojskowych Centrach Rekrutacji. Do dyspozycji ochotników dostępni są również rekruterzy 2 LBOT, którzy pomogą sprawnie przejść procedurę rekrutacyjną. Kontakty do nich dostępne są na stronie internetowej https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl. Z myślą o kandydatach działa również bezpłatna infolinia rekrutacyjna 800 696 077.

kpt. Marta Gaborek, oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy