Terespol w czołówce ogólnopolskiego rankingu samorządów

Terespol w czołówce ogólnopolskiego rankingu samorządów

Miasto znalazło się na czele polskich gmin miejskich pod względem pozyskiwania funduszy europejskich. Jest również samorządowym liderem w wykorzystaniu unijnego wsparcia w powiecie bialskim.

Okazuje się, że niewielkie przygraniczne miasto pozyskuje i inwestuje pieniądze z unijnego budżetu na lata 2014–2020 najsprawniej ze wszystkich miast w naszym regionie. Prymat Terespola w tej dziedzinie potwierdza najnowszy ranking Pisma Samorządowego Wspólnota, podsumowujący wydatki inwestycyjne finansowane ze środków UE w latach 2014–2017.

W zestawieniu wzięto pod uwagę wszystkie wydatkowane przez samorząd środki unijne w latach 2014-2017 przeliczone na jednego mieszkańca. Ranking opracowano oddzielnie w kilku kategoriach, tj. województwa, powiaty, miasta powiatowe, miasteczka i gminy wiejskie. Przytaczane dane odnoszą się do dotacji pozyskiwanych przez samorządy i widocznych w ich wydatkach budżetowych. Pochodzą ze sprawozdań budżetowych samorządów oraz danych GUS (jeżeli chodzi o liczby mieszkańców).

Na sklasyfikowanych 305 powiatowych samorządów, powiat bialski zajął 191. miejsce, wykorzystując 31,30 zł na osobę. W gminach miejskich miasto Terespol zajęło 90. miejsce na 585 miast ujętych w rankingu, wykorzystując 708,26 zł na osobę. Dla porównania Międzyrzec Podlaski, który znalazł się na szarym końcu, bo przypadło mu w udziale przedostatnie 584. miejsce, wydał z funduszy unijnych tylko 2,62 zł na mieszkańca. W rankingu miast na prawach powiatu, w którym ujęto 48 miast, Biała Podlaska uplasowała się również na niechlubnym 46. miejscu z kwotą 86,75 zł na osobę, o czym już pisaliśmy kilka tygodni temu.

Jak zaznacza burmistrz Terespola, Jacek Danieluk, środki unijne od lat stanowią znaczną część całości wydatków inwestycyjnych samorządu. - Bez wsparcia unijnego, przy takim niewielkim budżecie, jaki posiada miasto, nie byłoby możliwości wykonania tak dużych inwestycji. Nie ma praktycznie roku, w którym byśmy nie realizowali jakiegoś projektu unijnego - mówi Danieluk.

W latach 2014-2017 miasto wykorzystało ogółem ponad 4 mln zł funduszy europejskich. W tym czasie przebudowano i zmodernizowano kilka kilometrów dróg. W gronie ważnych inwestycji znalazła się również termomodernizacja budynku straży pożarnej.

Więcej w papierowym i cyfrowym wydaniu tygodnika nr 36 od 13 listopada

(sb)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: