Stara Warszawa na scenie AWF

Stara Warszawa na scenie AWF
fot. J. Dragan (archiwum)

BIAŁA PODLASKA „Kinematograf na Bielanach – Tańce i Piosenki Starej Warszawy” to najnowsze widowisko taneczno-muzyczne Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie” z bialskiej filii Akademii Wychowania Fizycznego. Premiera odbędzie się 20 maja o godz. 19 w auli Regionalnego Ośrodka Badań i Rozwoju przy ul. Akademickiej.

– Na scenie oprócz tancerzy i muzyków Podlasia pojawią się także soliści oraz studenci i absolwenci Akademii Wychowania Fizycznego. „Kinematograf na Bielanach…” to interaktywne widowisko, w którym muzyka i taniec będą towarzyszyły obrazom przedwojennej Warszawy opracowane na podstawie zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Akademii Wychowania Fizycznego. Z tańcem, a także dawką humoru widz będzie mógł przenieść się do lasku bielańskiego, w którym po odzyskaniu niepodległości ponownie „zaroiło się od majówkowiczów” – zapowiada już teraz Marcin Bochenek, kierownik i choreograf zespołu.

Podczas koncertu zaprezentowane zostaną sztajery, polki, walczyki, a także melodie tanga i foxtrota popularne w czasach XX-lecia międzywojennego, połączone z melodiami znanymi i lubianymi. – Bielany to miejsce szczególne w historii macierzystej Akademii Wychowania Fizycznego, w związku z tym w widowisku oprócz szlagierów nie może zabraknąć akcentów sportowych związanych z powstaniem w 1929 r. Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego późniejszej Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Z wielu względów będzie to wydarzenie oryginalne i nietypowe, w którym nie zabraknie też strojów sportowych i mody lat 20-30. XX wieku – uchyla rąbka tajemnicy kierownik ZPiT „Podlasie”.

Tancerzom tradycyjnie na scenie będzie towarzyszyła orkiestra kameralna pod kierunkiem Przemysława Marcyniaka, kierownika muzycznego zespołu, dyrygenta i autora opracowań muzycznych. Nad przygotowaniem wokalnym tancerzy Podlasia pracował Marek Chmiel, natomiast całość widowiska oraz choreografię przygotował kierownik artystyczny zespołu Marcin Bochenek.

Widowisko realizowane jest i dofinansowane w ramach zadania publicznego z zakresu kultury projektu Urzędu Miasta, wspierane przez prezydenta miasta Michała Litwiniuka.

Podczas koncertu oprócz występu studentów, podpisana zostanie umowa o współpracy pomiędzy Akademią Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego Filią w Białej Podlaskiej, a Polską Sekcją CIOFF® – Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d’Arts Traditionnels (Międzynarodową Radą Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej). Organizacja od początku swojego istnienia jest członkiem UNESCO, obecnie na statusie oficjalnej partnerskiej organizacji pozarządowej. Błękitna flaga z emblematem CIOFF® towarzyszy ponad 330. międzynarodowym festiwalom na całym świecie; uczestniczy w nich każdego roku ponad 6200. zespołów folklorystycznych z 140. tysiącami wykonawców oraz ponad 10 milionami widzów. Umowa będzie dotyczyła współpracy w zakresie realizacji badań w Regionalnym Ośrodku Badań i Rozwoju AWF, ale przede wszystkim będzie związana z nowo powstałym kierunkiem studiów wychowanie fizyczne i taniec.

 

NOWY KIERUNEK: WYCHOWANIE FIZYCZNE I TANIEC

Bialska filia AWF planuje uruchomienie nowego kierunku studiów I stopnia. To wychowanie fizyczne i taniec, które adresowane są do osób aktywnych, które interesują się szeroko pojętą kulturą fizyczną i zdrowym stylem życia oraz posiadają bardzo zróżnicowane plany zawodowe. Proponowany program koncentruje się wokół umiejętności niezbędnych do podjęcia pracy w charakterze nauczyciela wychowania fizycznego, a także specjalisty w zakresie tańca.

Propozycja zajęć modułu tanecznego pozwoli na wszechstronny rozwój umiejętności dostosowanych do indywidualnych potrzeb i zainteresowań, a także będzie stanowiła dodatkowy atut do wykorzystania w przyszłości zarówno w pracy nauczyciela wychowania fizycznego, animatora, instruktora czy choreografa.

Doświadczenia w zakresie tańca koncentrują się na pracy związanej z nauczaniem wybranych technik tanecznych (które wzbogacają warsztat pracy nauczyciela wychowania fizycznego), elementach choreoterapii i tańca twórczego, a także na prowadzeniu własnych grup i zespołów tanecznych. Dotyczą twórczych postaw i rozwiązań w pracy choreografa i instruktora. Wychowanie fizyczne i taniec w jednym programie studiów, to połączenie programów i umiejętności, które pozwolą wyróżnić się kandydatowi na rynku pracy. To studia, które stwarzają dodatkowe możliwości – szansę zdobywania kompleksowo wiadomości i umiejętności w zakresie wychowania fizycznego oraz tańca.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy