Stara plebania zniknie z Rokitna?

Stara plebania zniknie z Rokitna?

Budynek starej plebanii w Rokitnie od kilku lat stoi pusty

Niszczejący budynek dawnej plebani w Rokitnie może wkrótce stąd zniknąć. Chodzą słuchy, że znalazł się kupiec, który gotowy jest nabyć obiekt i przenieść gdzie indziej, wykorzystując do celów komercyjnych. Nie wszyscy się jednak z to godzą, bo ich zdaniem prawie stuletni budynek można by wyremontować i utworzyć muzeum lub izbę pamięci.

Stara plebania w Rokitnie znajduje się dosłownie przez ulicę z placem kościoła pw. Św. Trójcy. Drewniany budynek postawiony został w latach 20. XX wieku, tuż po powołaniu miejscowej parafii katolickiej, co miało miejsce w 1919 r. O planach przeniesienia obiektu, najprawdopodobniej w inny rejon kraju, poinformował naszą redakcję oburzony czytelnik, mieszkaniec okolic Rokitna i miłośnik lokalnej historii.

Miejsce lokalnej historii

– Budynek plebanii został zbudowany sto lat temu. W całym kraju powstają pomniki związane z podniosłym świętowaniem setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a tutaj można powiedzieć, że niszczy się naszą lokalną historię. Z opowieści mojej babci wiem, że okoliczna wieś Michałki została spalona, a część miejscowej ludności wywieziona. Niektórzy wrócili i zaczęli tworzyć życie tej społeczności na nowo. Plebania w Rokitnie została wybudowana właśnie na takiej fali odradzającej się wolności. Niezrozumiała jest zatem dla mnie decyzja zezwalająca na przeniesienie tego pięknego budynku. Śmiem domyślać się, że zwyciężyły tutaj względy finansowe – mówi czytelnik.

Los plebanii nie jest mu obojętny ze względu na rodzinną historię ściśle związaną z tą parafią i plebanią. – Ten budynek jest dla mnie ważny także ze względów rodzinnych. Moja babcia modliła się w kościele w Janowie Podlaskim, ale ślub brała już tutaj, w Rokitnie. W tej plebani podpisywała dokumenty ślubne. Ale to nie tylko względy sentymentalne przemawiają za moim uporem w tej sprawie. Uważam, że skoro jest taki obiekt, to można wykorzystać jego potencjał, stworzyć jakieś miejsce poświęcone lokalnej historii. Budynek nie jest jeszcze w tragicznym stanie. Można byłoby go wyremontować i dać mu drugie życie, z korzyścią dla promocji naszej gminy – dodaje.

Najbardziej zadziwiło go, gdy dowiedział się, że budynek mimo prawie stuletniej historii najprawdopodobniej wcale zabytkiem... nie jest. – Od jednego z urzędników usłyszałem, że przecież nie wiadomo, czy ten budynek jest zabytkowy. Napisałem pismo, a po czasie dowiedziałem się, że urząd zbadał sprawę i że pojawiły się plany translokacji budynku – opowiada.

W rozmowie telefonicznej ksiądz proboszcz parafii pw. Św. Trójcy w Rokitnie potwierdził nam, że rzeczywiście są plany przeniesienia budynku starej plebani. Ale, jak zapewnił, są one zgodne z prawem i wolą parafian. Na przeniesienie budynku wydała bowiem zgodę Rada Parafialna, a także siedlecka kuria. Jak nam wyjaśnił, przyczyną podjęcia decyzji o przeniesieniu są wysokie koszty utrzymania obiektu, który od kilku lat stoi niezagospodarowany.

Więcej przeczytasz w papierowym i elektronicznym wydaniu Podlasiaka nr 20 od 24 lipca

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: