Rektor z tytułem Zasłużonego dla Białej

Rektor z tytułem Zasłużonego dla Białej

BIAŁA PODLASKA Miejscy radni zadecydowali przed świętami, by tytułem Zasłużony dla miasta Biała Podlaska uhonorować prof. Józefa Bergiera, rektora Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II. Uroczyste wręczenie tytułu odbyło się 28 stycznia w budynku uczelni.

Urodzony w 1952 r. w Międzyrzecu Podlaskim, ukończył bialską filię AWF i od 1975 roku był w niej pracownikiem naukowym, by od 2000 roku zostać rektorem nowo powstałej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i funkcję tą pełnić w latach 2000-2009 oraz od 2013 do dziś. Profesor nauk o kulturze fizycznej, trener klasy mistrzowskiej w piłce nożnej oraz zagadnień motoryki człowieka. W latach 1997-2001 poseł na Sejm RP III kadencji, w latach 2007-2011 senator VII kadencji, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego w 2007 r., radny miasta Biała Podlaska w latach 2003-2006.

Pod projektem uchwały w sprawie nadania tytułu prof. Józefowi Bergierowi, rozpatrywanej na ostatniej ubiegłorocznej sesji 21 grudnia, podpisali się radni klubu Koalicji Obywatelskiej oraz Jan Jakubiec z Białej Samorządowej. Uchwała została przyjęta jednogłośnie, dlatego w miniony poniedziałek przyszedł czas na uroczyste wręczenie tytułu. Nastąpiło to 28 stycznia w sali senatu PSW. W spotkaniu wziął udział prezydent miasta Michał Litwiniuk oraz władze uczelni.

– Mieszkańcy miasta wiedzą, że pan profesor swoją aktywnością zawodową, społeczną i życiową wzbogaca nasze miasto, przyczyniając się do jego rozwoju i budowy, wcześniej jako pracownik AWF, następnie budowniczy PSW, radny miasta, poseł i senator – podkreślił włodarz.

Rektor nie kryje dumy z otrzymanego tytułu, ale nie spoczywa na laurach. Kontynuuje dążenia do stworzenia Akademii Bialskiej. – Każdy chce się rozwijać, my także. W lutym złożymy wizytę w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przedstawiając argumenty za dwoma inwestycjami: budową akademika z myślą o coraz większą ilość studentów oraz budową Centrum Rehabilitacji – zapowiedział Bergier.

Podczas obrad senatu rektor ogłosił także przekazanie 1 mln zł na regulację wynagrodzeń dla nauczycieli akademickich i pracowników niepedagogicznych.

(jd)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: