Rajd rowerowy z poezją w tle

Rajd rowerowy z poezją w tle

To był pierwszy rajd śladami Henryka Kozaka

GMINA BIAŁA PODLASKA To było pierwsze takie wydarzenie – rajd rowerowy ku czci poety związanego z naszym regionem. Z okazji 75. rocznicy poety Henryka Kozaka, ponad 30 miłośników rowerów i poezji wyruszyło śladami artysty silnie związanego z Sitnikiem.

Poeta urodził się w Krasnej, jednak dzieciństwo i młodość spędził w Sitniku. Jest absolwentem Liceum Pedagogicznego w Leśnej Podlaskiej oraz Wydziału Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Obecnie mieszka w Lublinie. Jego wiersze tłumaczono na języki: duński, rosyjski, serbski, rumuński, węgierski, ukraiński.

W sobotę 11 lipca ponad 30 amatorów sportu i poezji wyruszyło na I Rajd Rowerowy śladami podlaskich wierszy Henryka Kozaka. Trasa liczyła ponad 40 km, a prowadziła przez Franopol, Zabłocie, Krzymowskie, Zawadki, Waśkowólkę, Krasną, Cełujki, Makarówkę, Kolonię Kiełbaski, Wygnanki, Droblin, Bordziłówkę Starą, Bordziłówkę Nową, Leśną Podlaską oraz Worgule. – Była to wspaniała wyprawa po drogach i bezdrożach Południowego Podlasia, oczywiście z poezją Henryka Kozaka – mówią organizatorzy wydarzenia. Na trasie uczestnicy rajdu czytali wiersze Kozaka, nie zabrakło konkursów, w których do wygrania były tomiki wierszy.

– To pierwszy rajd śladami Henryka Kozaka. Poeta wychował się w Sitniku i w jego poezji Sitnik ciągle istnieje, przewija się tęsknota za Podlasiem. Podczas rajdu chcieliśmy pokazać piękno, które on oddaje na papierze, a my chcemy zobaczyć na własne oczy, jak piękne jest nasze Podlasie – mówi Anna Waszkiewicz z Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej.

Justyna Madan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy