Przywrócą dawny układ fortyfikacyjny

Przywrócą dawny układ fortyfikacyjny

Umowę na realizację inwestycji podpisano 8 sierpnia w Urzędzie Miasta

BIAŁA PODLASKA Umowa na wykonanie przebudowy układu komunikacyjnego z fortyfikacjami w Zespole Zamkowo-Parkowym przy ul. Warszawskiej została podpisana 8 sierpnia. Prace mają zostać wykonane do połowy listopada.

Inwestycja zostanie zrealizowana przy wsparciu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. – Całość prac wykonywanych w parku obejmuje około 25 mln zł, przy czym dofinansowanie unijne przekracza 16 mln zł. To konkretne zadanie, na które podpisujemy teraz umowę, kosztuje 3,3 mln zł – poinformował podczas konferencji 8 sierpnia prezydent Michał Litwiniuk.

Wykonawcą będzie firma BialBud. – Do 15 listopada mamy wykonać kostkę granitową, obrzeża, ścieki wodne, czyli deszczówkę, i parkingi szutrowe – wylicza przedstawiciel wykonawcy Czesław Niczyporuk.

Prace mają przywrócić układ fortyfikacyjny typu staroholenderskiego. – Wyróżniają one nie tylko Białą Podlaską, ale nasz kraj w skali całej Europy. Jest to wyjątkowy zabytek sztuki militarnej. W kilku miejscach w Europie są takie fortyfikacje, ale były zbudowane na nowo, w miejscu dawniej istniejących. Natomiast w Białej Podlaskiej w Zespole Zamkowo-Parkowym odtwarzamy je na bazie istniejących wałów. Mamy nadzieję, że zostanie im przywrócona pierwotna forma i że będzie to perła, która przyciągnie turystów ze względu na unikalność tych historycznych rozwiązań – podkreślił wiceprezydent Maciej Buczyński.

Wraz z pracami dojdzie do zmiany układu komunikacyjnego, łącznie z likwidacją jednego z wjazdów, od ul. Warszawskiej (zostanie tylko wjazd obok Galerii Podlaskiej). Póki co niemożliwe będzie utworzenie parkingu od strony bramy koszarskiej, ze względu na brak własności gruntów. – Prowadzimy rozmowy, póki co bezskuteczne. Wiadomo, że pociąga to za sobą koszty. Aby brama koszarska nie prowadziła donikąd. Proponujemy dodatkowe przejście, by zrobić połączenie z ulicą Kusocińskiego – dodaje wiceprezydent.

Rewitalizacja w parku Radziwiłłowskim trwa od kilku kadencji samorządu. Przez te lata park mocno się zmienił. – Realizujemy tu wiele społecznych, kulturalnych i sportowych inicjatyw. Biała Podlaska odzyskuje wartość dziedzictwa kulturowego, jakim jest spuścizna rodu Radziwiłłów. Po zakończeniu tego etapu będziemy mieli miejsce, które będzie nas wyróżniało ze względu na pięknie utrzymane, unikalne dziedzictwo – zaznacza prezydent Michał Litwiniuk.

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: