Przed sąd za nadmiar wiernych na mszy

Przed sąd za nadmiar wiernych na mszy

BIAŁA PODLASKA Dwie bialskie parafie w czasie największej ilości zachorowań na koronawirusa, przy obowiązujących obostrzeniach, znacznie przekroczyły ilość osób, która mogła uczestniczyć w nabożeństwie. Przeciwko proboszczowi parafii Wniebowzięcia NMP toczyła się sprawa w bialskim Sądzie Rejonowym.

Z informacji otrzymanych od rzecznik bialskiej policji wynika, że w kwietniu były dwa zgłoszenia od mieszkańców odnośnie zbyt dużej ilości osób uczestniczących we mszy. Dlatego przypomnijmy, że wśród licznych, zmieniających się obostrzeń, były m.in. takie, które zezwalały podczas nabożeństwa na to, aby oprócz kapłana i służby liturgicznej w kościele mogło przebywać jedynie 5 osób. Potem zmniejszono restrykcje, nakazując jedynie trzymanie dystansu.

Gdy niektórzy parafianie dostrzegli, że w ich kościołach liczba wiernych podczas mszy nie zgadza się z rządowym nakazem, poinformowali o tym policję. – Zgłoszenia otrzymywaliśmy od mieszkańców, świadków zdarzeń. W dwóch parafiach – w Białej Podlaskiej oraz w gminie – złamano zasady co do ilości osób, które mogły uczestniczyć we mszy. W pierwszym przypadku zakończyło się pouczeniem, w drugim sprawa została skierowana do sądu – informuje Barbara Salczyńska-Pyrchla, rzecznik KMP w Białej Podlaskiej.

Sprawdziliśmy to. Rzeczywiście, do Sądu Rejonowego w Białej Podlaskiej 19 maja trafił wniosek komendanta policji o ukaranie proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP przy ul. Długiej. – Chodziło o niedopełnienie obowiązku zapewnienia, by w trakcie sprawowania kultu religijnego na danym obiekcie znajdowało się nie więcej niż 5 osób oprócz osób sprawujących kult. Wyrok zapadł 16 czerwca i nie jest prawomocny – informuje prezes sądu Roman Zozula. W wyroku czytamy, że podczas wieczornej mszy 9 kwietnia (a więc w Wielki Czwartek) uczestniczyło 109 osób zamiast 5.

Proboszcz, który sprawy nie chce komentować, dostał karę grzywny w wysokości 100 zł oraz pokrycia kosztów, co dało kolejne 100 zł. Kara jest łagodna, ponieważ w innych polskich miastach np. za poruszanie się bez maseczki wręczano mandat w wysokości 500 zł.

Artykuł przeczytać można w aktualnym – papierowym i cyfrowym wydaniu „Podlasianina” na: https://eprasa.pl/news/podlasianin

(jd)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy