Prezydent nie wysłał Poczcie Polskiej spisu wyborców

Prezydent nie wysłał Poczcie Polskiej spisu wyborców

 

BIAŁA PODLASKA W ostatnim numerze pisaliśmy o mailu, który otrzymali polscy samorządowcy. Chodziło o udostępnienie Poczcie Polskiej dane mieszkańców miejscowości, na potrzeby przygotowania do wyborów. Prezydent Michał Litwiniuk 28 kwietnia przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie. - To żądanie jest niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa - uważa.

Prezydent podkreśla, że pismo budzi wśród mieszkańców sporo emocji i zostało ono przeanalizowane przez prawników. – Przeprowadzona analiza wskazuje, że to żądanie jest niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Takie stanowisko prezentuje Związek Miast Polskich oraz znakomita większość polskich wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Podobne opinie w tej sprawie wydał m.in. Sąd Najwyższy, Rzecznik Praw Obywatelskich, Fundacja Batorego oraz środowiska eksperckie – podkreśla Michał Litwiniuk.

Wspomniana analiza była potrzebna, by podjąć decyzję czy dane mieszkańców zostaną przekazane Poczcie Polskiej. Taka decyzja zapadła kilka dni po otrzymaniu maila z zaleceniem przekazania PP danych wyborców. – Jako prezydent miasta mam obowiązek działać w granicach obowiązującego prawa i chronić dobro jego mieszkańców, dlatego świadomie unikając politycznej oceny tej sytuacji, a kierując się przesłankami formalno-prawnymi oraz poczuciem obowiązku i troski o bialczan, podjąłem decyzję o nieprzekazywaniu zarządowi Poczty Polskiej chronionych prawem danych osobowych mieszkańców naszego miasta –  zapewnia włodarz.

Więcej w wydaniu papierowym, już po weekendzie majowym.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: