Prezydent bez absolutorium. Mimo pozytywnej opinii RIO

Prezydent bez absolutorium. Mimo pozytywnej opinii RIO
fot. Justyna Dragan

BIAŁA PODLASKA Podczas ostatniej sesji Rady Miasta (28 czerwca) odbyło się głosowanie nad udzieleniem absolutorium prezydentowi miasta. Przeciw działaniom Michała Litwiniuka za poprzedni rok zagłosowali radni Białej Samorządowej i Zjednoczonej Prawicy, co niektórzy uznali za wyraz nawiązania koalicji między nimi.

Jeszcze przed głosowaniem, a więc 18 czerwca podczas jednej z konferencji, radni Zjednoczonej Prawicy zapowiedzieli, że nie udzielą absolutorium urzędującemu prezydentowi. W imieniu klubu radny Dariusz Litwiniuk mówił: – Widzimy zastrzeżenia w jego pracy. W szczególności siłowe próby podniesienia cen wody mieszkańcom, CBA w urzędzie, opóźnienia w inwestycjach, np. stadion miejski. To żółta kartka za brak nadzoru. Myślę, że nic tak nie zmotywuje prezydenta do pracy jak ostrzeżenie w postaci braku absolutorium.

Podczas sesji głosowanie nad udzieleniem absolutorium poprzedziła dyskusja, która wniosła kolejne uwagi ze strony radnych. Radni Zjednoczonej Prawicy pytali o opóźnienia w realizacji takich inwestycji jak budowa stadionu, realizacja przez PKP budowy tunelu na ul. Witoroskiej, czy kontynuacja budowy ul. Warszawskiej.

Prezydent Litwiniuk odniósł się do przedsesyjnej zapowiedzi, że w klubie ZP będzie dyscyplina partyjna. – Usłyszeliśmy deklaracje, które są podpisem pod uprawianiem partyjnej polityki w sali, która powinna być świątynią samorządności. Ramię w ramię, ręka w rękę w tym szeregu stanęli radni klubów ZP i BS. Na posiedzeniach komisji przypomniane zostało jak wygląda wykonanie zeszłorocznego budżetu, na podstawie czego udziela się, bądź nie absolutorium. Swoim głosowaniem oceniacie także siebie, bo to rada współpracuje z prezydentem w zatwierdzaniu budżetu – zwrócił uwagę prezydent Litwiniuk.

Głosowanie nad wotum zaufania zakończyło się wynikiem 12 „przeciw” (Adam Chodziński, Dariusz Litwiniuk, Marek Dzyr, Henryk Grodecki, Anna Korolczuk, Stanisław Nikołajczuk, Sławomir Potocki, Wiesław Rabczuk, Karol Sudewicz, Ryszard Więcierzewski, Bogusław Brfoniewicz i Jan Jakubiec), 9 „za” (Krystyna Beń, Rafał Wlizło, Mariusz Michalczuk, Franciszek Ostrowski, Marta Cybulska-Demczuk, Stefan Parafiniuk, Marcin Izdebski, Robert Woźniak i Edward Borodyjuk), nikt się nie wstrzymał. Taki sam wynik dało głosowanie nad udzieleniem absolutorium. Zatwierdzenie budżetu zostało natomiast przegłosowane głosami 11 „za”, 2 „przeciw” i 7 wstrzymujących się.

Więcej w papierowym wydaniu Podlasianina i na http://www.eprasa.pl

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: