Powstanie ścieżka pieszo-rowerowa pomiędzy Zamkową a Żurawią

Powstanie ścieżka pieszo-rowerowa pomiędzy Zamkową a Żurawią

BIAŁA PODLASKA  Niedługo mieszkańcy będą mogli korzystać z kolejnej ścieżki przystosowanej do ruchu pieszego i rowerowego. Dzisiaj w Urzędzie Miasta podpisana została umowa na budowę drogi pieszo rowerowej w rejonie Parku Radziwiłłów. Inwestycję uda się zrealizować za jeszcze niższą kwotę niż pierwotnie zakładano w budżecie.

Jest to pierwsza część szerszego projektu realizowanego z dofinansowaniem na działania z zakresu turystyki przyrodniczej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Lubelskiego i kolejna inwestycja, która podnosi rekreacyjne walory naszego miasta. W ramach przedsięwzięcia do 2 listopada wybudowana zostanie ścieżka pieszo -rowerowa w rejonie Parku Radziwiłłów z obiektami towarzyszącymi.

– Podpisywana przez nas umowa przewiduje budowę drogi pieszo-rowerowej na odcinku wzdłuż założenia parkowo-pałacowego pomiędzy ulicami Zamkową a Żurawią. Jest to odcinek ponad 600 metrów. Wartość umowy wynosi 1 mln 339 tys. zł. W ramach tej inwestycji powstanie droga pieszo rowerowa o szerokości 2,5 m, zatem ciąg wystarczająco szeroki do pomieszczenia i pieszych, i rowerzystów. Wybudowana będzie także tablica edukacyjna na wysokości osi założenia parkowo-pałacowego Radziwiłłów, czyli wyjścia obszaru parku w stronę rzeki – mówi prezydent miasta Michał Litwiniuk. 

W tym obszarze przebudowana będzie tzw. mała architektura: ławeczki i uchwyty postojowe dla rowerów. Uporządkowana zostanie również zieleń.

Ścieżka, która zostanie wybudowana – według projektu od zachodu łączy się z projektowaną ścieżką pieszo-rowerową w Dolinie Krzny, biegnącej od ul. Żurawiej do ul. Droga Wojskowa. Od wschodu ścieżka wznosi się do poziomu istniejącego chodnika wzdłuż ul. Zamkowej. Na przedłużeniu ścieżki przebudowane zostanie przejście dla pieszych z przejazdem rowerowym. Zaprojektowano też elementy szlaku turystycznego (tablica edukacyjna, słup informacyjny), zlokalizowane przy osi widokowej pałacu Radziwiłłów, będą zachęcać osoby poruszające się ścieżką do odwiedzenia parku.

Przedsięwzięcie zrealizuje doświadczona w wykonywaniu miejskich inwestycji bialska firma PRD, która buduje obecnie ścieżkę edukacyjną wśród drzew w tzw. Małpim Gaju po wschodniej stronie ulicy Zamkowej.

– Pierwszy etap budowy miejsca rekreacji, zielonych płuc dla Białej będziemy kończyć pod koniec lipca. Już dzisiaj zapraszamy mieszkańców do tego, żeby w momencie gdy obiekty będą już ukończone korzystali z nich, odwiedzali to miejsce. W mojej ocenie jest to bardzo pięknie zaprojektowane i bardzo solidnie wykonane. Myślę, że gros mieszkańców będzie dumnych z tych obu inwestycji, które realizujemy – podkreśla Leszek Horeglad, prezes PRD.

Co ważne dla miejskiego budżetu inwestycje uda się zrealizować taniej niż pierwotnie to zakładano. – Złożona przez oferenta propozycja kosztowa w wysokości 1 mln 339 tys. zł jest niższa, niż założony przez nas kosztorys inwestorski w wysokości 1,5 mln zł. Co jest kolejnym dowodem wyjątkowej solidności w podejściu do realizacji wszystkich miejskich inwestycji przez firmę i naszej wspólnej dbałości o budżet miasta oraz rozsądne nim gospodarowanie – stwierdza Litwiniuk.

Projekt wykorzystania walorów przyrodniczych Krzny przewiduje budowę drogi pieszo-rowerowej wzdłuż całego przebiegu rzeki przez miasto, na odcinku około 11 kilometrów.

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: