Powstaną dwa ważne ronda. Będzie bezpieczniej

Powstaną dwa ważne ronda. Będzie bezpieczniej

Umowa została podpisana z liderem konsorcjum Leszkiem Horegladem

BIAŁA PODLASKA Dzięki wspólnemu projektowi ze stroną białoruską niebawem rozpocznie się budowa rond na ulicy Terebelskiej i alei Solidarności. To newralgiczne miejsca na terenie miasta, gdzie często dochodzi do kolizji i niebezpiecznych sytuacji na drodze.

– Po podpisaniu umowy chcemy przygotować tymczasową organizację ruchu, a na nią czeka się około dwóch-trzech miesięcy. W tym roku chcielibyśmy maksymalnie zaawansować prace. Zakończyć je planujemy do listopada 2020 roku, ale gdy będzie dobra pogoda, przyspieszymy – informuje Leszek Horeglad, prezes Przedsiębiorstwa Robót Drogowych SA w Białej Podlaskiej. I podkreśla wkład prezydenta oraz miejskich urzędników w przyznanie dofinansowania tej inwestycji.

Przebudowa skrzyżowań na drodze krajowej E30 z ulicą Terebelską i aleją Solidarności w ramach zadania pn. „Poprawa dostępności transportowej w Brześciu i Białej Podlaskiej” będzie realizowana przez bialskie firmy. Są to: wspomniane już Przedsiębiorstwo Robót Drogowych, Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego Tre-DROM oraz Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Budomex.

W ramach umowy dojdzie do rozbudowy skrzyżowań, polegającej na: zmianie ich geometrii (ruch okrężny), zmianie liczby pasów ruchu na poszczególnych wlotach, rozbudowie ciągów chodnika i ścieżki rowerowej, przebudowie linii energetycznych, rozbudowie oświetlenia, sieci telekomunikacyjnej, kanalizacji deszczowej i sanitarnej oraz sieci wodociągowej i gazowej. Uzbrojeniem, pracami elektrycznymi, sanitarnymi i teleinformatycznymi zajmie się firma Budomex. Rondo przy Terebelskiej wybuduje firma Tre-DROM, a przy Solidarności – PRD. Koszt prac to ponad 8,2 mln zł.

Powstanie rond jest szczególnie ważne w kontekście często zdarzających się w tych okolicach wypadków i kolizji. Szczególnie przy ul. Terebelskiej, gdzie jadąc w kierunku Rakowisk kierowcy ustawiają się na dwóch pasach, choć nie są one namalowane na jezdni, a potem ruszając na zielonym świetle zajeżdżają sobie nawzajem drogę. Powstanie ronda w tym miejscu rozwiąże problem na zawsze.

Prezydent Michał Litwiniuk podkreśla, że to ważne inwestycje, bowiem zarówno przy wyjeździe z Białej Podlaskiej w kierunku Rakowisk, jak na wylocie alei Solidarności na E30 skrzyżowania są niezwykle kolizyjne. – To przykład trwającej w Białej Podlaskiej ofensywy inwestycyjnej. Niektórzy mówią o rzekomym marazmie, a tymczasem realizowany jest w naszym mieście proces inwestycyjny, którego wartość przekracza 100 mln zł. Z tak wielką skalą wyzwań miasto jeszcze się nie mierzyło – zwraca uwagę prezydent.

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: