Powinien być na kwarantannie, poszedł na zakupy

Powinien być na kwarantannie, poszedł na zakupy

PARCZEW W czwartek 19 marca mundurowi z parczewskiej jednostki podczas sprawdzenia adresów osób objętych kwarantanną, ujawnili dwa przypadki, w których zignorowane zostały zalecenia służb. Mężczyznom, którzy nie przestrzegali zasad kwarantanny grożą surowe konsekwencje – 5 tys. zł grzywny oraz rok pozbawienia wolności.

Wzięcie odpowiedzialności za siebie oraz swoich najbliższych wydawałoby się sprawą oczywistą dla osób objętych kwarantanną w związku z trwającą epidemią, jak się jednak okazuje nie dla wszystkich. Wczoraj policjanci z parczewskiej jednostki sprawdzali, jak osoby przebywające w kwarantannie domowej stosują się do zakazu opuszczania domów. Na terenie Parczewa ujawnili dwa przypadki lekceważącego i nieodpowiedzialnego podejścia  do zaleceń Ministerstwa Zdrowia oraz innych służb.

– W pierwszym z nich,  mundurowi, którzy udali się pod adres osoby mającej przebywać w kwarantannie nie zastali tam mężczyzny, który powinien być w domu. Po skontaktowaniu się z nim telefonicznie, ten  oświadczył, że jest właśnie na terenie miasta. Ponadto powiedział, że jest zdrowy i nie wymaga kwarantanny – informuje Artur Łopacki, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Parczewie. Dopiero, gdy mundurowi poinformowali go o konsekwencjach prawnych wynikających z kodeksu wykroczeń. Mężczyzna powrócił do miejsca zamieszkania.

W drugim przypadku stróże prawa również nie zastali pod wskazanym adresem mężczyzny objętego kwarantanną. Tu okazało się, że mężczyzna spędzał beztrosko czas na zakupach z rodziną.

– Policjantom także tłumaczył, że musiał wyjść po sprawunki. Tak jak w poprzednim przypadku, mężczyzna został poinformowany o konsekwencjach prawnych swojego nieodpowiedzialnego zachowania – dodaje Łopacki.

Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku sprawą zajmie się sąd. Mężczyznom grozi grzywna do 5 tys. złotych oraz rok pozbawienia wolności.

Policja apeluje do osób będących w kwarantannie o odpowiedzialne podejście do zaistniałej sytuacji oraz rzetelne wypełnianie zaleceń służb. Za nieprzestrzeganie kwarantanny w związku z zagrożeniem epidemiologicznym grozi do 5 tys. grzywny oraz do roku pozbawienia wolności. Kara może być jednak dotkliwsza, jeżeli prokurator oceni, że ktoś swoim zachowaniem  naraził zdrowie i życie innych ludzi. Za to grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

(mp)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: