Posprzątają śmieci na brzegach Piszczanki

Posprzątają śmieci na brzegach Piszczanki

REGION Krynica Vitamin, jeden z największych polskich producentów napojów bezalkoholowych, niskoalkoholowych i środków do dezynfekcji, dołącza do Operacji Czysta Rzeka 2021. Pracownicy Krynicy Vitamin w sobotę 17 kwietnia posprzątają śmieci w okolicy zakładu w Dziadkowskiem-Folwarku na Podlasiu.

W akcji Operacja Czysta Rzeka 2021 weźmie udział 40 wolontariuszy. Pracownicy Krynicy Vitamin pozbierają śmieci po obu brzegach rzeki Piszczanki, przepływającej niedaleko zakładu produkcyjnego spółki, a także wzdłuż dróg powiatowych, które wiodą do Krynicy Vitamin. Akcja odbędzie się zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi, wolontariusze zostaną podzieleni na mniejsze grupy, zachowają dystans i będą nosić maseczki.

– Dołączenie do akcji jest wyrazem dbałości o środowisko naturalne, naszą małą ojczyznę. Podlasie to zielone płuca Polski i jest to dla nas niezwykle ważne.Chcemy posprzątać śmieci, aleteż spędzić ze sobą czas, dobrze się bawić. Jesteśmy spragnieni spotkańz kolegami i koleżankami w terenie, oczywiście zachowując dystans – mówi Tomasz Kułakowski, rzecznik prasowy Krynicy Vitamin SA, a także szef Sztabu Operacji Czysta Rzeka.

Akcja wpisuje się w szereg działań proekologicznych firmy, a także społecznej odpowiedzialności biznesu. Od stycznia 2021 r. w zakładzie produkcyjnym w Dziadkowskiem-Folwarku Krynica Vitamin korzysta z energii elektrycznej, pochodzącej w 100 proc. z odnawialnych źródeł energii. To efekt rocznego kontraktu z PGE Obrót, spółką zajmującą się w Grupie PGE sprzedażą energii m.in. dla firm. Deklarowany wolumen zakupowy to prawie 10 gigawatogodzin, co pozwoliłoby zapewnić energię elektryczną dla około 2400 gospodarstw domowych.

– Dbanie o środowisko naturalne jest ważnym aspektem naszej działalności. Redukujemy ślad węglowy i stawiamy nasz biznes po zielonej stronie mocy. O tym świadczą inwestycje.  W zeszłym roku w zakładzie produkcyjnym zrezygnowaliśmy z używania oleju opałowego, wymieniającpiece w kotłowniachna gazowe. Znacząco ograniczyliśmy plastik przy pakowaniu produktów. Ponadto wykorzystujemy butelki PET pochodzące z recyklingu. Rozważamy możliwość  wtórnego wykorzystania dwutlenku węgla do naszej produkcji. Jesteśmy także w trakcie audytu energetycznego, który wskazuje nam dalsze kierunki rozwoju – wyjaśnia Piotr Czachorowski, prezes Krynicy Vitamin.

 

Inwestycje w trosce o środowisko

12 kwietnia Krynica Vitamin poinformowała, że wyda nawet do 40 mln zł na inwestycje, przede wszystkim w zakładzie w Dziadkowskiem-Folwarku na Podlasiu. To kwota ponad dwukrotnie przewyższająca kwotę przeznaczoną w 2020 r. – 16 mln zł.

Spółka realizuje szereg projektów proekologicznych. Krynica Vitamin planuje przeznaczyć ok. 10 mln zł na dokończenie rozbudowy oczyszczalni ścieków, ale decyzja jest uzależniona od otrzymania pozwoleń administracyjnych. Czas oczekiwania na decyzje organów znacznie wydłużył się z powodu pandemii koronawirusa.

– Rozbudowa oczyszczalni już pochłonęła w poprzednich latach 5 mln zł. Chcemy dostosować jej moce do rosnących mocy produkcyjnych zakładu. Realizujemy szereg innych projektów proekologicznych. Opracowujemy odpowiedź na światowe trendy związane z gospodarką  obiegu zamkniętego, obniżką śladu węglowego, większą automatyzacją i kontrolą procesów technologicznych i logistycznych. Nieprzerwanie inwestujemy w modernizację i rozbudowę linii produkcyjnych oraz urządzeń do pakowania – mówi Piotr Czachorowski.

Spółka uruchomiła rozbudowaną część oczyszczalni ścieków w lipcu 2020 r., co znacznie zwiększyło wydajność instalacji. Zakład produkcyjny Krynicy Vitamin SA znajduje się w miejscowości Dziadkowskie-Folwark,
w najdalej wysuniętym na wschód powiecie województwa mazowieckiego (łosickim).

Więcej o akcji Operacja Czysta Rzeka tutaj: https://operacjarzeka.pl/

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: