Popłyń w zimnej wodzie

Popłyń w zimnej wodzie

Morsowanue jest w naszym regionie coraz bardziej popularne

W klubie Lodołamacze Biała Podlaska narodził się pomysł zorganizowania cyklu sportowego zimowego pływania o nazwie I Puchar ARUA CUP 2020/2021 i Fundacja ARUA wkrótce rozpocznie jego realizację. Projekt jest unikatowym wydarzeniem w skali kraju, jak i Europy, gdyż jako jedyny łączy tradycyjne morsowanie ze sportowym zimowym pływaniem.

Cykl składać się będzie z czterech etapów. Pierwsze zawody, sponsorowane przez firmę Petrodom, odbędą się 14 listopada na odkrytej pływalni Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej, pod patronatem prezydenta Michała Litwiniuka. Dzień później rywalizacja, tym razem pod patronatem burmistrza Zbigniewa Kota, przeniesie się na Międzyrzeckie Jeziorka w Międzyrzecu Podlaskim. Trzeci etap odbędzie się w dniach 9-10 stycznia 2021 r. na plaży miejskiej w Mikołajkach, a cykl zakończy w dniach 26-28 lutego pływanie na Cyplu Polańczyk/Solina, gdzie równolegle planowana jest parada morsów ul. Zdrojową w Polańczyku, zbiorowa kąpiel oraz inne atrakcje. Rywalizacja przebiegać będzie na sześciu dystansach – na 25 m st. dowolnym, klasycznym i delfinem, na 50 m, 100 m i 200 m st. dowolnym i klasycznym oraz na 400 m, na którym to dystansie zwycięzcy otrzymają w Białej Podlaskiej puchary prezydenta Litwiniuka a w Międzyrzecu Podlaskim – burmistrza Kota, i 1000 m st. dowolnym. Przewidziane jest także ściganie sztafet 4 x 25 m.

– Projekt ARUA powstał w 2017 roku – mówi Konrad Gąsiorowski, jeden z lodołamaczy. – Zajmujemy się promowaniem zdrowego stylu życia, rozwojem zimowego pływania i morsowania oraz walorów przyrodniczych Polski. Projekt łączy całe pokolenia ludzi: zimowych pływaków, morsów i miłośników aktywności zimą w najlepszym wydaniu.

W pierwszym sezonie działalności bialscy lodołamacze uczestniczyli w mistrzostwach świata i za jęli w nich czołowe miejsca. W drugim roku działalności uczestniczyli m.in. w międzynarodowych zawodach na Białorusi, w Belgii, Czechach i Rosji. W trzecim zostali mistrzami i wicemistrzami świata na zawodach w Bled na Słowenii, by w lutym bieżącego roku zorganizować zawody w sportowym zimowym pływaniu na Międzyrzeckich Jeziorkach, w których wystartowali nie tylko Polacy, ale również Białorusini, Rosjanie, Ukraińcy i Irlandczycy. I właśnie wysoka frekwencja oraz pozytywne opinie uczestników po tych zawodach zaowocują pierwszym w Polsce cyklem zawodów z lutowym finałem w Polańczyku.

Więcej w papierowym wydaniu „Podlasianina” z 3 listopada.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: