Pomnik Najświętszej Maryi Panny wrócił na miejsce

Pomnik Najświętszej Maryi Panny wrócił na miejsce

BIAŁA PODLASKA Najpierw zniknął, by potem wrócić i cieszyć oczy mieszkańców i turystów. Chodzi o pomnik Najświętszej Maryi Panny. Jest on zlokalizowany w parku Radziwiłłowskim w okolicy głównego wejścia do Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Pomnik Najświętszej Maryi Panny został odrestaurowany i powrócił na postument w parku Radziwiłłowskim w czasie trwającego tam remontu, w ramach projektu związanego z rewaloryzacją założenia pałacowo-parkowego.

Figura Maryi Panny została ustawiona na ocalałym fragmencie wałów obronnych zespołu pałacowego Radziwiłłów około 1900 r. Przedstawia postać NM Panny przyobleczoną w długą szatę do stóp, z narzuconym na ramiona płaszczem. Głowa lekko uniesiona do góry, ze wzrokiem wpatrzonym w niebo. Figura ma pod stopami półksiężyc i obłok, z którego po obu stronach wyłaniają się głowy aniołów.

Fundatorką pomnika była Żydówka Helena Kogan, która pragnąc poślubić swojego wybranka, pana Łysakowskiego, przeszła na katolicyzm. Pomnik Maryi miał świadczyć o wielkim zaangażowaniu w nowe wyzwanie.

(jd)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy