Pomnik na 100-lecie Koła Bialczan

Pomnik na 100-lecie Koła Bialczan
fot. UM Biała Podlaska

BIAŁA PODLASKA Sprawa upamiętnienia wybitnego bialczanina, aktora Romana Kłosowskiego za pomocą godnego monumentu, nabiera tempa. Zaawansowane są rozmowy i uzgodnienia z wykonawcą pomnika. Z inicjatywą w tej sprawie wystąpiła jesienią ubiegłego roku nowo wybrana prezes Koła Bialczan Krystyna Nowicka. Szybko zyskała poparcie członków stowarzyszenia, a wkrótce prezydenta miasta Michała Litwiniuka.

Twórcą pomnika będzie artysta rzeźbiarz Grzegorz Maślewski, z urodzenie bialczanin, absolwent I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Ignacego Kraszewskiego, profesor na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. W 1995 r. został tam adiunktem.

Prowadzi ze studentami zajęcia z rzeźby oraz konserwacji rzeźby kamiennej i detalu architektonicznego. Zajmuje się też płaskorzeźbą i medalierstwem. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest autorem znakomicie przyjętego przez bialczan i turystów, pomnika-ławeczki Józefa Ignacego Kraszewskiego na Placu Wolności, który wpisał się już w pejzaż miasta.

Więcej w papierowym wydaniu „Podlasianina”.

Jerzy Trudzik

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: