Poezja absolwentów w tomiku i audiobooku

Poezja absolwentów w tomiku i audiobooku

BIAŁA PODLASKA O tym, że młodzież IV LO im. S. Staszica znana jest z wielu artystycznych talentów, wiadomo nie od dziś. Kolejny pomysł to nagranie audiobooka z poezją absolwentów liceum. W przedsięwzięciu wzięło udział kilkanaście osób, a z efektami można było się zapoznać 23 września.

Aleksandra Dopierała, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4, przypomina, że zaczęło się wiosną, przed maturami, od nagrania audiobooka utworu „Dżuma”. Spotkało się to z pozytywnym odbiorem. Potem narodził się pomysł wydania i nagrania wierszy absolwentów IV LO. – To wiersze nagrodzone już wcześniej w różnych konkursach. Stwierdziliśmy, że warto byłoby dołożyć do tego utwory dawnych absolwentów. Przygotowania i nagrania trwały przez całe wakacje, i teraz mamy zwieńczenie tych działań – mówi dyrektor.

Udział w nagraniach wzięły autorki utworów, nauczyciele, absolwenci i władze miasta. Efektem jest zbiór wierszy, do którego dołączone jest CD z audiobookiem. To nie pierwsza tego typu inicjatywa. Już osiem lat temu wydana została publikacja zbierająca prace literackie absolwentów. Oznacza to, że młodzież wciąż jest chętna, by działać, i wbrew opiniom wielu jest aktywna, tylko czasem potrzebuje do tego bodźca.

Podsumowanie pracy młodzieży miało miejsce 23 września przy szkole. W bezpiecznych warunkach uczestnicy spotkania wysłuchali wierszy i poezji m.in. Weroniki Chimicz, Katarzyny Czyromiszkin, Aleksandry Daczkowskiej czy Faustyny Wojdakowskiej. Ta ostatnia nie pierwszy raz publikuje swoje utwory. – Wiersze pisałam od zawsze. Szkoła pomogła mi rozwinąć warsztat, przygotować się do konkursów i dała możliwość szerszego zaprezentowania twórczości. Piszę o ludziach, o tym, co mnie dotyka, o emocjach. Często wiersze są nierozumiane przez odbiorców, każdy ma prawo być indywidualnie zinterpretowany  mówi absolwentka.

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: