Podlasie szykuje się do jubileuszu

Podlasie szykuje się do jubileuszu

BIAŁA PODLASKA Wielkimi krokami zbliża się okrągły jubileusz Zespołu Pieśni i Tańca Podlasie. 50-lecie obchodzone będzie w roku akademickim, który rozpocznie się na początku października. Członkowie zespołu nie zwalniają tempa.

 Jubileusz 50-lecia działalności artystycznej będzie obchodzony w kwietniu przyszłego roku. Będzie to czas na podsumowania. – Ostatnie nasze lata są niezwykle dynamiczne i bogate w wiele inicjatyw: zarówno nasze podróże artystyczne, nagrody, wyróżnienia, koncerty, projekty na szeroką skalę, ale również edukacyjne spotkania, których celem jest popularyzacja kultury ludowej wśród najmłodszych – wylicza Marcin Bochenek, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca Podlasie.

Najbliższy projekt dotyczy popularyzacji naszego rodzimego Podlasia. To Festiwal Tradycyjnych Tańców i Zabaw Podlaskich Korobeczka, realizowany w ramach programu EtnoPolska 2019 Narodowego Centrum Kultury. – Zawiera szereg kompleksowych działań, jak m.in. szkolenia dla nauczycieli, warsztaty dla dzieci i młodzieży z udziałem naszych tancerzy i instruktorów, koncerty ZPiT Podlasie na szeroką skalę w całym regionie oraz, na finał, Festiwal Tradycyjnych Tańców i Zabaw Korobeczka. To duże przedsięwzięcie edukacyjne, które staramy się zrealizować – mówi Bochenek.

Już od 6 do 8 września wspólnie z muzykami zaliczyli sesję nagrań w Studiu S4 Polskiego Radia, przygotowując najpiękniejsze melodie podlaskie, które posłużą podczas koncertów, festiwalu oraz zajęć tanecznych.

Niedługo potem, od 14 do 18 września, zaplanowane są warsztaty dla nauczycieli. – W ten sposób, za pośrednictwem naszych wykładowców i specjalistów, staramy się przekazać jak najwięcej pomysłów, wiedzy i umiejętności z zakresu folkloru tanecznego Podlasia w pracy z dziećmi i młodzieżą – przekonuje kierownik zespołu.

Finał wspomnianego festiwalu to 23 października. Zapowiada się więc taneczna jesień.

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: