Podlasiacy będą świętować

Podlasiacy będą świętować
fot. J. Dragan

BIAŁA PODLASKA Zbliża się jubileusz 30-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Podlasiacy oraz Kapeli Ludowej Podlasiacy. Koncert z tej okazji odbędzie się 2 lipca o godz. 15 w bialskim amfiteatrze.

Podczas koncertu będzie można zobaczyć wyjątkowe tańce i zabawy krośnieńskie, kurpiowskie czy podlaskie, a także wysłuchać przepięknych ludowych przyśpiewek. Nie zabraknie więc tego, z czego zespół i kapela są dobrze znane i rozpoznawane w lokalnej społeczności.

Zespół Pieśni i Tańca Podlasiacy został założony w 1992 r. przy Młodzieżowym Domu Kultury w Białej Podlaskiej. Od 2010 r. prowadzi go Magdalena Osmulska, wychowanka Podlasiaków. Zespół uczestniczy w życiu kulturalnym Białej Podlaskiej, dużo koncertuje i organizuje wiele imprez folklorystycznych, zachowując i propagując dorobek kultury ludowej swojego regionu. Praca artystyczna zespołu koncentruje się na prezentacji polskich tańców narodowych oraz popularyzacji polskiego folkloru, ze szczególnym uwzględnieniem rodzimego Podlasia.

Kapelę Ludową Podlasiacy założył i prowadzi Andrzej Karaś – muzyk, pasjonat folkloru i muzyki ludowej. Repertuar kapeli stanowią pieśni i melodie z regionów podlaskiego, rzeszowskiego, łowickiego, śląskiego, krakowskiego, lubelskiego, nowosądeckiego, a także pieśni biesiadne. Kapela wraz z zespołem wielokrotnie występowały w kraju i poza jego granicami, odwiedzając między innymi Estonię, Finlandię, Austrię, Serbię, Chorwację, Ukrainę, Bułgarię, Czarnogórę czy Macedonię.

(jd)

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy