Placówka będzie chlubą Rakowisk. Startuje pierwsze przedszkole samorządowe

Placówka będzie chlubą Rakowisk. Startuje pierwsze przedszkole samorządowe

Za niecałe pół roku w największej miejscowości bialskiej gminy – w Rakowiskach – wystartuje pierwsze przedszkole samorządowe. Wójt Wiesław Panasiuk liczy, że otwarcie tej placówki ograniczy dotychczasowe wydatki gminy na utrzymanie oświaty.

Specyficzne położenie 43 sołectw niczym obwarzanek wokół miasta sprawia, że nie było do tej pory placówki, która zaspokoiłaby najpilniejsze potrzeby w opiece nad najmłodszymi mieszkańcami. Aż dwustu rodziców zdecydowało się oddać swoje pociechy do przedszkoli miejskich, narażając tym budżet gminy wiejskiej na dodatkowe wydatki. Z tytułu utrzymania dzieci w bialskich placówkach opiekuńczych gmina dokłada co roku ponad 1 mln zł.

– Mamy dziesięć szkół podstawowych i dwa gimnazja, do których uczęszcza ponad 1100 uczniów. Przy szkołach podstawowych utworzyliśmy punkty i oddziały przedszkolne, z których korzysta 320 maluchów, ale to jeszcze nie rozwiązuje wszystkich potrzeb. Dlatego od kilku lat przygotowywaliśmy się do budowy własnego przedszkola – informuje wójt Panasiuk.

Po kilku nieudanych próbach adaptacji któregoś z budynków w Białej Podlaskiej na ten cel, wybór padł na Rakowiska. Wiosną ubiegłego roku rozpoczęła się budowa, a już jesienią obiekt był gotowy. Powstał parterowy budynek o powierzchni 862 mkw, a na jego wnętrze składają się cztery sale o powierzchni 60 mkw. Ponadto znalazła się tam świetlica wiejska o powierzchni 100 mkw, bo Rakowiska nie miały dotąd własnej świetlicy. Kosztowało to gminę 1,6 mln zł, z czego połowę stanowi dotacja uzyskana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Przedszkole przy ul. Wspólnej zostało już wykończone i pomalowane. Pozostało jedynie zakupić wyposażenie pomieszczeń, ogrodzenie i urządzenie placu zabaw. – Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się nabór maluchów. Do czterech pomieszczeń możemy przyjąć sto dzieciaków – informuje przewodniczący Rady Gminy Dariusz Plażuk.

– Z rozmów, jakie przeprowadziłem z mieszkańcami Rakowisk i okolicznych wsi, wynika, że z rekrutacją chętnych nie będziemy mieli kłopotu. Przedszkole będzie prawdziwą chlubą miejscowości. Mnie szczególnie cieszy powstanie świetlicy, gdzie będzie można organizować spotkania i cykliczne imprezy dla dorosłych i młodzieży. Na pewno na stałe zagoszczą u nas festyny. Ponadto po drugiej stronie ulicy przygotowujemy teren rekreacyjny dla dorosłych z siłownią zewnętrzną. Do tej pory miejscowość licząca dwa tysiące mieszkańców nie miała takiego miejsca spotkań – dodaje Plażuk.

W lutym na stronie internetowej Urzędu Gminy pojawiła się dodatkowa zakładka „Przedszkole”, gdzie zainteresowani rodzice mogą dowiedzieć się o wymaganych dokumentach oraz śledzić postępy prac z rekrutacją dzieci. W kwietniu rozstrzygnięty zostanie konkurs na dyrektora placówki, który będzie zarazem pełnomocnikiem wójta gminy do zagospodarowania obiektu i zatrudnienia kadry pedagogicznej. Już dziś wiadomo, że pracę znajdzie około 20 osób.

W kwietniu w przedszkolu zaplanowano sesję wyjazdową Rady Gminy z udziałem sołtysów i dni drzwi otwartych placówki. Wójt Panasiuk jest przekonany, że rodzice, których dzieci trafią do Rakowisk, będą zachwyceni proponowanymi tam warunkami. Przedszkole nie będzie miało własnej kuchni. Posiłki dowozić ma firma cateringowa, wyłoniona w trakcie konkursu.

Istvan Grabowski

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy