Patriotyczna majówka z akcentem sportowym w Terespolu

Patriotyczna majówka z akcentem sportowym w Terespolu
fot. MCKSiR w Terespol

Tegoroczna majówka w Terespolu miała charakter zarówno kulturalny, patriotyczny, jak i sportowy. Odbyły się oficjalne obchody pod pomnikiem, potańcówka w parku miejskim oraz zawody sportowe.  

Zaczęło się w poniedziałek 1 maja od Majowego Otwartego Turnieju Tenisa w Grze Pojedynczej na korcie miejskim oraz Pikniku Piłki Nożnej na boisku orlik.

Turniej tenisowy został zorganizowany przez członków sekcji tenisowej, działającej przy Miejskim Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Terespolu: Bartosza Hoszczewskiego, Jakuba Iwaniuka i Mateusza Pilipczuka, i rozegrany systemem pucharowym, tj. do jednego, pełnego zwycięskiego seta. W zawodach wzięło udział 12 osób.

Po wielu godzinach zmagań i sporej liczbie ciekawych spotkań, pierwsza trójka turnieju prezentowała się następująco: Tomasz Maksymiuk – I miejsce, Wiesław Żuk – II miejsce, Mateusz Pilipczuk – III miejsce.

Nagrody rzeczowe oraz statuetki ufundowane zostały przez MCKSiR w Terespol i Urząd Miasta Terespol oraz przygotowane przez firmę EcoProject Cardboard – wszystkoztektury.pl, w osobie Marcina Dudka. Serdecznie gratulujemy nie tylko zwycięzcom, ale i pozostałym graczom, za sportową, przyjazną rywalizację.

Na boisku orlik odbyła się aktywna majówka z piłką nożną dla dzieci z klas I-VI szkół podstawowych. Podczas dwugodzinnych zajęć dzieci wzięły udział w profesjonalnym treningu, który poprowadził trener na co dzień pracujący w Akademii Piłkarskiej Podlasie Biała Podlaska. Była to bardzo cenna lekcja nie tylko dla zawodników regularnie trenujących piłkę nożną, jak również dla tych, co z tą dyscypliną mają styczność sporadycznie.

We wtorek 2 maja Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol, wspólnie z Klubem Seniora Srebrny Włos oraz restauracją Galeria Smaków, zorganizowało w parku miejskim potańcówkę z tradycyjną muzyką taneczną. Oprawą muzyczno-wokalną zajął się ceniony w regionie wokalista Janusz Pruniewicz, który gościł już w Terespolu w ubiegłym roku na imprezie z okazji święta niepodległości.

Organizatorzy zadbali także o ofertę gastronomiczną. Mieszkańcy mogli zakupić np. bigos, chleb ze smalcem i ogórkiem, a także kilka rodzajów ciast, które upiekły terespolskie seniorki. Należy dodać, że prezes stowarzyszenia poprowadził konkursy z nagrodami dla dzieci i dla dorosłych. Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu Urzędu Miasta oraz MCKSiR.

Także we wtorek w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym odbył się turniej szachowy, zorganizowany przez Młodzieżową Radę Miasta. Inicjatorem akcji był Mateusz Maliszewski. W turnieju wzięło udział 17 uczestników, którzy mierzyli się ze sobą w pięciu partiach. I miejsce zajął Wiktor Pikula, II – Krzysztof Gołębiowski, III – Piotr Gołębiowski. Sędziami byli Filip Samociuk, Mateusz Maliszewski oraz Bartosz Stefaniuk. Statuetki i książki zostały ufundowane przez Urząd Miasta Terespol.

W środę 3 maja obchodzono uroczystość 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, która rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym pw. Świętej Trójcy w Terespolu. Następnie uczestnicy – na czele z pocztami sztandarowymi – przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości, Nieznanego Żołnierza i 300-lecia Nadania Praw Miejskich Terespolowi, przy którym wartę pełnili: żołnierze 18. Dywizji Zmechanizowanej, członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Terespol oraz uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego.

Liczne delegacje, m.in. władz samorządowych powiatu bialskiego, władz miasta Terespol, Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej, a także dyrektorzy miejskich szkół, instytucji samorządowych i przedstawicieli organizacji społecznych, złożyli wieńce przy dźwięku werbli w wykonaniu uczniów ZSP nr 1.

Przy pomniku stanęła warta honorowa złożona z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Terespol pod przewodnictwem Wojciecha Prokopiuka oraz przedstawicieli Brygady Pancernej 18. Dywizji Zmechanizowanej, jak również poczty sztandarowe, Dziecięca Grupa Wokalno-Muzyczna Corda Vox, Bractwo Kurkowe z armatą i pozostali uczestnicy tego wydarzenia. Przy dźwiękach hymnu narodowego została wciągnięta flaga państwowa na maszt przy pomniku.

Okolicznościową modlitwę za ojczyznę odmówił ks. dziekan Mirosław Krupski, a przemówienie wygłosił Jacek Danieluk – burmistrz Terespola. Odczytany został także list posła na sejm RP Dariusza Stefaniuka, adresowany do mieszkańców Terespola.

Kolejnym punktem programu były występy wokalne. Pieśni patriotyczne pod kierownictwem Tomasza Jezuita wykonał szkolny chór Corda Vox oraz soliści: Hanna Bednarzak i Maciej Badalski.

Przedstawiciele Bractwa Kurkowego oddali trzy honorowe, czarnoprochowe salwy armatnie. Tego dnia zainteresowani mogli również obejrzeć ciekawe zbiory muzealne w miejscowej Prochowni (muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9-13).

tekst: MCKSiR w Terespolu, Adam Jastrzębski

 

Zdjęcia z wydarzenia znajdziecie w galerii:

Taneczna i sportowa majówka w Terespolu

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy