Park pięknieje, amfiteatr prawie gotowy

Park pięknieje, amfiteatr prawie gotowy

Trwa budowa bramy koszarskiej wraz z fortyfikacjami

BIAŁA PODLASKA Prace budowlane w parku są już mocno zaawansowane. 29 września w pełnej krasie ukaże się mieszkańcom amfiteatr, a okazją do tego będzie organizowany w Białej Podlaskiej Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego.

Na terenie parku Radziwiłłowskiego na ukończeniu jest większość kluczowych inwestycji. Roboty są bardzo zaawansowane. Zacznijmy od amfiteatru. Jak dowiadujemy się w Urzędzie Miasta, większość robót wykonana jest już w stu procentach. Trwają prace nad przebudową odwodnienia dachu, przygotowaniem sceny przy reżyserce wraz z rozdzielnią elektryczną oraz przebudową wrót sceny. Wykonywane są także siedziska, instalacje sanitarne, powłoki malarskie.

Bardzo ważnym elementem jest przystosowanie amfiteatru do potrzeb osób niepełnosprawnych, m.in. instalacja windy. – Amfiteatr to oczekiwana inwestycja, miejsce, w którym będą się w komfortowych warunkach odbywać imprezy kulturalne. Otworzymy go już tej jesieni festiwalem im. Bogusława Kaczyńskiego – zapowiada prezydent Michał Litwiniuk.

Równolegle prowadzone są prace nad budową bramy koszarskiej. Tu wykonano już większość robót, m.in. ziemne, fundamentowe i betonowe. Dach pokryty jest blachą miedzianą, trwają prace nad kładką dla pieszych, na skarpach zasiana jest trawa. Wspomniane prace zakończą się we wrześniu.

To jednak nie koniec. – Ogromną niespodziankę przyniosły prace przy pracach w kaplicy parkowej. Przypomnę, że właśnie teraz odkryto tu kryptę, w której Radziwiłłowie ukrywali szczątki świętego Jozafata Kuncewicza. Tu wykonana jest już podbudowa pod posadzkę oraz instalacja elektryczna. To przykład rewitalizacji, bo kaplica znów będzie miejscem sakralnym. Wraz z księdzem dziekanem Marianem Danilukiem konsultujemy przebieg uroczystości oddających rangę odkrycia naszych archeologów – zaznacza prezydent.

Gruntowny remont przechodzi także Muzeum Południowego Podlasia, które staje się coraz bardziej funkcjonalne i zyskuje przestrzeń i warunki do prezentowania mieszkańcom i turystom swoich naprawdę ciekawych zasobów: zbioru ikon, który jest już sławny w całym kraju, ale też pięknych obrazów oraz, co jest prawdziwą gratką, elementów wyposażenia wnętrz siedziby Radziwiłłów.

Czytaj więcej w papierowymi cyfrowym wydaniu tygodnika "Podlasiak" nr 34 od 20 sierpnia

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: