Otwarte zostaną hotele, żłobki i przedszkola

Otwarte zostaną hotele, żłobki i przedszkola
fot. archiwum

Wśród nowych zniesień jest m.in. otwarcie przedszkoli samorządowych

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił przed południem 29 kwietnia kolejne formy luzowania gospodarki. Otwarte mają być hotele miejsca noclegowe, ale także żłobki i przedszkola. Zmiany te wejdą w życie po weekendzie majowym.

 

- Działamy szybciej, by życie gospodarcze nabrało tempa. Pewną kontrolę nad koronawirusem przejęliśmy, ale nie w pełni. Musimy działać ostrożnie i elastycznie. Przyspieszamy luzowanie obostrzeń, ale być może trzeba będzie zrobić krok wstecz. Nie wiemy, co będzie za dwa-trzy miesiące - powiedział 29 kwietnia premier Morawiecki.

 

Co się zmieni po weekendzie majowym? Od 4 maja zostaną otwarte galerie handlowe, przy zachowaniu reżimu obostrzeń, czyli maksymalnie jedna osoba na każde 15 mkw. sklepu w galerii.

Także od 4 maja 4 maja działalność przywrócą hotele i miejsca noclegowe, nieczynne będą jednak prowadzone w tych miejscach restauracje, miejsca rekreacji , w tym baseny. To ma się zmienić w kolejnych etapach odmrażania gospodarki.

Również od 4 maja odwiedzać będzie można instytucje kultury, tj. biblioteki, muzea czy galerie sztuki. Przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych. Do tego będzie można ponownie korzystać z rowerów miejskich. Premier mówił o przywróceniu tej formy transportu w ciągu 2 tygodni. 4 maja wróci także dostęp do rehabilitacji leczniczej.

6 maja ma natomiast nastąpić otwarcie żłobków i przedszkoli. Jak zapowiedział premier, będzie to zależało od decyzji władz samorządowych. Dla rodziców którzy nadal nie będą mieli opieki nad dziećmi, wydłużony zostanie zasiłek opiekuńczy.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy