Oszukani metodą na Blika. Mieszkańcy powiatu bialskiego stracili pieniądze

Oszukani metodą na Blika. Mieszkańcy powiatu bialskiego stracili pieniądze

Ponad 3 tysiące złotych straciło troje mieszkańców powiatu bialskiego oszukanych metodą na Blik. W każdym przypadku sprawcy włamali się na konta na portalach społecznościowych, po czym podszywając się pod ich właścicieli wysłali wiadomości z prośbą o pożyczkę. Pokrzywdzeni wierząc, że rozmawiają ze znajomymi przekazali kody, tracąc gotówkę.

Wczoraj do bialskiej komendy oraz komisariatu w Terespolu zgłosiły się trzy osoby, które uwierzyły oszustom i straciły pieniądze. We wszystkich przypadkach schemat działania sprawców był taki sam. Włamali się na konta na portalu społecznościowym, po czym rozsyłali do grupy znajomych wiadomości z prośbą o pilną pożyczkę obiecując, że pieniądze szybko wrócą do właścicieli. Proponowali też łatwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie kodu „BLIK” w systemie płatności elektronicznej. O tym, że pokrzywdzeni nie korespondowali z właścicielami kont, a podszywającymi się pod nich oszustami dowiedzieli się niestety już po przelaniu gotówki. Stracili łącznie kwotę ponad 3 tysięcy złotych. Teraz sprawców szukają bialscy policjanci.

– Przestrzegamy przed oszustami działającymi taką metodą. W przypadku otrzymania prośby o pożyczkę nie należy działać pochopnie i w emocjach. Pamiętajmy, aby takie wiadomości weryfikować i przed dokonaniem transakcji upewnić się, czy jej nadawcą rzeczywiście jest nasz znajomy. Najlepiej jest zadzwonić do osoby, która rzekomo potrzebuje naszej pomocy – przestrzega Barbara Salczyńska-Pyrchla, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej.

I podaje, że zasady ostrożności są zawsze takie same jeżeli ktoś nas prosi o pieniądze:

  • Nie przekazujemy pieniędzy obcym osobom;
  • Nie przesyłamy pieniędzy na podane przez obce osoby numery kont;
  • Nie podajemy nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe;
  • Nie przekazujemy obcym osobom kodów do płatności mobilnych.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: