Oliwia muzyką promuje kulturę ludową

Oliwia muzyką promuje kulturę ludową

Oliwia muzycznie podsumowała projekt stypendialny marszałka województwa

LEŚNA PODLASKA Kultura ludowa i zgłębianie lokalnych tradycji wciąż interesuje młodzież. Przykładem na to może być pochodząca z Leśnej Podlaskiej Oliwia Spychel. Młoda skrzypaczka wykonywaną przez siebie muzyką promuje region. 2 kwietnia w leśniańskim Zespole Placówek Oświatowych podsumowano program stypendialny, w którym uczestniczy uzdolniona nastolatka.

Oliwia Spychel jest uczennicą kl. VII Szkoły Podstawowej w Leśnej Podlaskiej. Od najmłodszych lat interesuje się tradycyjną muzyką ludową. Gry na skrzypcach uczy się od wybitnego muzyka ludowego Zdzisława Marczuka z Zakalinek. Mimo bardzo młodego wieku może pochwalić się wieloma osiągnięciami w ogólnopolskich konkursach i festiwalach. Jest laureatką Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, otrzymała wyróżnienie specjalne w Filharmonii Szczecińskiej oraz podczas warszawskiego Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.

Inspiracja od Marczuka

- Zaczęło się od tego, że poszłam na zajęcia plastyczne do Gminnego Ośrodka Kultury i był tam akurat pan Zdzisław Marczuk. Zapytał czy umiem śpiewać? Gdy zaśpiewałam, zadał pytanie - czy chciałabym grać na skrzypcach? Spróbowałam i od tamtej pory gram na tym instrumencie - mówi Oliwia.

Nastolatka dzielnie godzi obowiązki szkolne z nauką gry na skrzypcach. I chciałaby, żeby młodzi ludzie chętniej sięgali po muzykę ludową.

- Na początku odrabiam lekcje, a później ćwiczę grę na skrzypcach i myślę, że dobrze radzę sobie w godzeniu obowiązków. Dla mnie kultura ludowa jest bardzo ważna, gram tę muzykę, interesuję się nią i mam nadzieję, że inni też się mną zainspirują - dodaje nastolatka.

Ocalić od zapomnienia

Oliwia jest również tegoroczną stypendystką marszałka województwa lubelskiego. Projekt, który realizuje, nosi tytuł ,,Ocalić od zapomnienia... tradycje i kulturę ludową". I to właśnie w ramach tego projektu w szkole Oliwii odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, władze gminy oraz zaproszeni twórcy ludowi.

- Oliwka nie tylko gra na skrzypcach, ale również angażuje się w promowanie kultury ludowej na terenie naszej szkoły. Razem z grupą uczniów kolędowała i przybliżała tradycje przed świętami Bożego Narodzenia. Oprócz projektu stypendialnego Oliwka bierze też udział w innym projekcie, w ramach programu "Erasmus plus", który dotyczy tańca, muzyki i śpiewu. Dlatego 2 kwietnia w spotkaniu uczestniczyły również jej koleżanki z Erasmusa. Natomiast w maju będziemy gościć grupę uczniów z Francji, którzy przez cały tydzień będą brali w naszej szkole udział w zajęciach, połączonych z nauką tańca, śpiewu i kultury ludowej. Finałem tego wydarzenia będzie pokaz tradycji nocy świętojańskiej - mówi Jadwiga Zabłocka-Juszczuk, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Leśnej Podlaskiej.

Wspiera mama i gmina

Oliwię w jej drodze artystycznej mocno wspiera mama, która jest dumna z tego, że córka odnalazła w sobie pasję właśnie do muzyki ludowej. - Celem projektu stypendialnego było promowanie tradycji, a przede wszystkim muzyki ludowej południowego Podlasia. Oliwia chce w ten sposób pokazać dzieciom i młodzieży, że kultura ludowa przetrwała - mówiła Beata Spychel.

Działania utalentowanej nastolatki chętnie docenia i wspiera także społeczność Leśnej Podlaskiej i władze gminy.

- Gratulacje dla Oliwki i jej mamy za wytrwałość w dążeniu do zachowania kultury ludowej. Naprawdę wymaga to wiele pracy, chociażby w poszukiwaniu informacji. Zachowanie tradycji ludowej jest trudne, bo nie wszystkich to interesuje, a szczególnie młodych ludzi. Trzeba znaleźć pewną niszę, aby odkryć to, co było dawniej i promować prawdziwą sztukę ludową, ale nie plastikową. Potrzeba odnaleźć i dotrzeć do źródeł, tylko wtedy ma to prawdziwy smak i dobrą jakość. Dlatego cieszymy się, że takie osoby są w naszej gminie i wspieramy je w dążeniu do celu - stwierdza Paweł Kazimierski, wójt gminy Leśna Podlaska.

Umowna granica

Spotkanie podsumowujące projekt stypendialny Oliwii wpisało się również w obchody Roku Kultury Ludowej w powiecie bialskim. Dzieci mogły zapoznać się z różnymi formami kultury ludowej, wysłuchać koncertu skrzypcowego stypendystki, a także skorzystać z warsztatów, które prowadziły panie z pracowni artystycznych. Wiele radości najmłodszym sprawiło m.in. przygotowanie ciasta do wypieku korowaja, czyli tradycyjnego ciasta weselnego.

- Oliwka współpracuje z Wiejską Galerią w Starej Kornicy od kilku lat. Już szesnaście razy organizowaliśmy wieczory poetyckie i w większości na tych wieczorkach z chęcią występowała Oliwka. Współpraca rozwija się i wiele ciekawych rzeczy robimy razem. A 9 kwietnia podobne spotkanie w ramach projektu Oliwii odbyło się w szkole w Starej Kornicy. Chcemy w ten sposób pokazać, że znajdująca się pomiędzy naszymi miejscowości granica województw jest umowna, bo tak naprawdę jesteśmy kulturowo jednym regionem. Ponadto jest mi bardzo miło, że mogę pokazać tradycję wypieku korowaja kornickiego, a więc korowaja, który był popularny na terenie całego Podlasia, a szczególnie wschodniej Polski - podkreśla Anna Szpura ze Starej Kornicy.

Gości było zresztą więcej. Panie z "Pracowni tkackiej"’ z Hruda pokazały jak tkane są perebory, przedstawicielki ,,Zagrody Tradycji’’ z gminy Rossosz wykonały tradycyjne palmy wielkanocne, a tajniki innej ze sztuk zebrani poznali od miejscowego rzeźbiarza Radosława Michalczuka z Droblina.

Monika Pawluk

<<< ZOBACZ GALERIĘ >>>

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy