Olimpia zagra o mistrzostwo Polski juniorów!

Awans do półfinału mistrzostw Polski bialczanie świętowali w Gdańsku razem z dopingującymi ich na Pomorzu wiernymi kibicami

Juniorzy Olimpii, choć zaczęli turniej w Gdańsku od porażki z Azotami Puławy, to kolejne dwa mecze z dwoma drużynami miejscowego Wybrzeża wygrali i zakwalifikowali się do decydującej rozgrywki o medale mistrzostw Polski. Najprawdopodobniej w Białej Podlaskiej.

OLIMPIA Biała Podlaska – AZOTY Puławy  20:24  (8:13).

Olimpia: Niedzielski, Stroiński – Jaszczuk, Fic, Cielecki, Polok (2), G. Olichwiruk (6), Szyszko (5), Tarasiuk (4), Grochowski (2), M. Olichwiruk, Winnicki (1), Kobyliński.

Azoty: Borucki – Jeżyna, Konieczny (5), Kamiński, Czerwiński (3), Napora, Szewczyk (1), K. Janicki (4), Antoniak (5), Capała (1), Batyra (5), Wiącek.

Sędziowie: W. Bijak i P. Jerlecka (obie z Bydgoszczy).

Kary: Olimpia – 2 min., Azoty – 12 min.

Derby woj. lubelskiego bardziej przypominały bitwę o życie niż mecz drużyn aspirujących do medali mistrzostw Polski. Głównie za sprawą puławian, którzy znając mocne strony Olimpii od początku starali się ostrą grą nie dopuścić do ich wykorzystania. Na dodatek mieli w swoim składzie Wojciecha Boruckiego, który co chwilę udanymi interwencjami udowadniał, że bramkarski fach zna w swojej kategorii najlepiej w całym kraju.

Efekt tego był taki, że bialczanie zdobyli do przerwy tylko 8 goli (w ostatnich dwunastu przed przerwą minutach tylko jednego!), co im się w ostatnich latach najprawdopodobniej jeszcze nigdy nie zdarzyło, i przegrywali 8:13. Po zmianie stron udało im się jedynie dwukrotnie zmniejszyć różnicę do dwóch bramek (16:18, 18:20 i 19:21), lecz w końcówce trafiać zaczął Krzysztof Janicki i turniej Olimpia rozpoczęła od porażki oraz ostatniego miejsca, ponieważ Wybrzeże IV zremisowało z Wybrzeżem III 33:33, ulegając w karnych 2:4.

ENERGA WYBRZEŻE III Gdańsk – OLIMPIA Biała Podlaska  27:33  (13:16).

Wybrzeże III: Czapiewski, Wodziński – Adamczyk, Golis, Reichel (6), Krok (2), Młynkowiak (2), Konstańczuk, Golisowicz, Kosznik (1), Powarzyński (6), Cięciwa (7), Dąbrowski, Otta, Stępień (3).

Olimpia: Niedzielski, Stroiński – Jaszczuk (5), Fic, Cielecki (2), Polok (7), Michalczuk (3), G. Olichwiruk (4), Szyszko (8), Lewczuk, Tarasiuk, Grochowski (2), M. Olichwiruk (2), Kobyliński.

Sędziowie: K. Klebieko i P. Matusewicz (obaj ze Szczecina).

Kary: Wybrzeże III – 8 min., Olimpia – 8 min.

By zachować szanse na awans do turnieju finałowego MP podopieczni trenera Marcina Stefańca musieli ten mecz wygrać. I po rzucie Marcina Michalczuka wyszli na prowadzenie, by jednak za chwilę stracić trzy gole i przegrywać. Trwało to na szczęście krótko. Po ponad kwadransie jedno trafienie Michała Olichwiruka i dwa Jakuba Poloka dały białczanom ponowne prowadzenie (8:7), którego nie oddali już do końca spotkania.

Uzyskany do przerwy trzybramkowy dystans utrzymywał się jeszcze przez osiem minut drugiej połowy, by zaraz po tym rosnąć z minuty na minutę. Gdy po trzech czwartych spotkania było 25:17, mało kto z miejscowych wierzył, że nasi szczypiorniści dadzą sobie wydrzeć zwycięstwo. Jedynym w tym czasie zmartwieniem była kontuzja kolana Gabriela Olichwiruka, eliminująca go z ostatniego meczu. Bo gdy dwie godziny później puławianie najpierw zremisowali 31:31 z Wybrzeżem IV, by następnie ulec mu w karnych 4:5, wiadome było, że Olimpia po dwóch kolejkach awansowała na drugie miejsce.

ENERGA WYBRZEŻE IV Gdańsk – OLIMPIA Biała Podlaska  23:30  (12:17).

Wybrzeże IV: Dudziak, Paszylk – Mickielewicz (1), Jagielski, Linda (1), Pograniczny (4), Papina (5), Czaja, Smolibowski (4), Krasucki, Bal (1), Papiernik, Wita (3), Marczewski (2), Cichocki, Laskowski (2).

Olimpia: Niedzielski, Stroiński – Jaszczuk (2), Fic (1), Cielecki, Konieczny, Polok (13), Michalczuk, Szyszko (10), Lewczuk, Tarasiuk (1), Grochowski (3), M. Olichwiruk, Kobyliński.

Kary: Wybrzeże IV – 10 min., Olimpia – 10 min.

Przed niedzielną kolejką sytuacja w tabeli była taka, że każdy z zespołów miał szanse zagrać w finałowym turnieju. Po pierwszym meczu, w którym Azoty przegrały z Wybrzeżem III 18:22 (11:10), awans uzyskali gospodarze. Bialczanie, by pójść tym samym śladem, musieli wygrać z ich klubowymi kolegami. I to uczynili, dotrzymując danego przed rozpoczęciem sezonu przez ich trenera Marcina Stefańca słowa, że interesuje ich wyłącznie zdobycie mistrzostwa Polski. Dominowali przez cały czas, prowadząc już do przerwy pięcioma golami, mając w składzie trzy wyróżniające się postacie: Huberta Niedzielskiego w bramce oraz zdobywców aż 23 goli – Jakuba Poloka i Jakuba Szyszko.

Rywalami bialskich szczypiornistów do złota będą, obok Wybrzeża III, Anilana I Łódź oraz PGE Vive Kielce, które choć miały po tyle samo punktów (po 6), co organizująca turniej Orlen Wisła Płock, to wyprzedziły ją lepszą różnicą goli w bezpośrednich meczach. Finałowa impreza odbędzie się za niecałe dwa tygodnie (13-14 marca) i niemal pewne, że w Białej Podlaskiej. W półfinałach Olimpia zagra z PGE Vive a Anilana z Wybrzeżem.