Ogromne zainteresowanie "Monografią gminy Łomazy"

Ogromne zainteresowanie "Monografią gminy Łomazy"

GMINA ŁOMAZY Chętnych, aby posiadać w swoich zbiorach napisaną przez Romualda Szudejko "Monografię gminy Łomazy", jest tak wielu, że potrzebny będzie dodruk. Na prezentację książki przyszło wielu mieszkańców gminy.

"Monografię Gminy Łomazy" autorstwa doktora Romualda Szudejko zaprezentowano 20 marca. Sala Gminnego Ośrodka Kultury wypełniła się po brzegi. Autor z ogromnym zaangażowaniem wgryzł się w historię gminy, a było mu o tyle łatwiej, że to miejsce bliskie jego sercu. – Od najmłodszych lat rozwijano we mnie potrzebę interesowania się historią lokalną i regionalną, przeszłością południowo-wschodniego Podlasia. Istotna w tym względzie wydaje mi się postawa, praca i działalność mojego ojca Wacława Szudejko, który przez ponad 30 lat prowadził kronikę gminy Łomazy, zajmował się działalnością społeczną, publicystyczną, a także – co miało dla mnie znaczenie – zbierał relacje dotyczące przeszłości Łomaz i gminy. Tym śmielej zainteresowałem się jej monografią – mówił niedawno w rozmowie z Istvanem Grabowskim autor "Monografii gminy Łomazy".

Podczas spotkania publikacje były rozdawane mieszkańcom bezpłatnie. – Przybyło ponad 70 osób i każdy dostał egzemplarz. Pozostałe zostaną wysłane do wszystkich bibliotek w powiecie bialskim i do województwa. Kilkadziesiąt sztuk znajduje się już w naszych szkolnych bibliotekach i w bibliotece publicznej, a więc można je wypożyczyć – mówi wójt Jerzy Czyżewski.

Podczas sesji Rady Gminy 26 marca zapowiedział także, że osoby zainteresowane posiadaniem własnego egzemplarza powinny zgłaszać się do biblioteki gminnej lub Urzędu Gminy. Zamówione będą bowiem dodatkowe egzemplarze, tym razem już płatne.

Projekt jest współfinansowany z pieniędzy Unii Europejskiej, w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: