Od 26 czerwca otwarte kluby oraz zmienione limity obłożenia lokali

Od 26 czerwca otwarte kluby oraz zmienione limity obłożenia lokali

Na konferencji 10 czerwca premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili kolejne zmiany w restrykcjach związanych z pandemią koronawirusa. Dzięki zmniejszającej się liczbie zakażeń zezwolono na jeszcze większe luzowanie niż dotychczas.

Najważniejszą zmianą jest otwarcie dyskotek oraz klubów nocnych. Wiele z tych obiektów działało już wcześniej jako obiekty gastronomiczne. Od 26 czerwca tego typu miejsca będą mogły funkcjonować już w pełni zgodnie z prawem. Jedynym obostrzeniem pozostaje liczba gości – wynosi ona 150 osób. Do limitu nie wliczają się osoby zaszczepione.

Ciąg dalszy zmian

Inne korekty również dotyczą w większości limitów. W lokalach gastronomicznych może być teraz zajęte nawet 75% miejsc. To samo tyczy się wesołych miasteczek, hoteli, kin i teatrów. Ponadto w kinach będzie można od 13 czerwca spożywać posiłki. Co ważne, do podanych obostrzeń nie wliczają się osoby zaszczepione.

Od soboty nie będzie już żadnych limitów miejsc w transporcie miejskim. Ponadto standardem stanie się zasada 1 osoby na 10 metrów kwadratowych. Ma ona obowiązywać m.in. na siłowniach.

Inną istotną zmianą jest większa liczba gości na stadionach. Od 26 czerwca limity na takich obiektach zostaną zwiększone z 25% do 50% obiektu.

Niedługo paszporty

Średnia liczba zakażeń na 100 tysięcy osób spadła poniżej jednego – cieszył się na ostatniej konferencji prasowej Adam Niedzielski. Minister zdrowia wspomniał też, że znacząco spada liczba zgonów. Jest ona najniższa od roku. Pozwala to na zmniejszenie liczby łóżek przeznaczonych dla pacjentów covidowych. Mimo to Niedzielski zapowiedział, że zostanie utrzymana rezerwa o wielkości niewiele poniżej 10 tysięcy łóżek.

Od 26 czerwca, poza luzowaniem obostrzeń, zacznie też oficjalnie obowiązywać paszport szczepionkowy. Certyfikat ma ułatwić przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi państwami oraz pomóc w okazywaniu dowodu odporności przeciwko koronawirusowi. Paszport można pobrać już teraz z Internetowego Konta Pacjenta.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy