Obelisk ku czci tych, którzy przyczynili się do umacniania pokoju

Obelisk ku czci tych, którzy przyczynili się do umacniania pokoju

BIAŁA PODLASKA Wpisując się w obchody 100-lecia niepodległości Polski, z okazji Dnia Weterana, w 10. rocznicę utworzenia, bialskie koło Stowarzyszenia Misji Pokojowych ONZ odsłoniło obelisk z tablicą pamiątkową poświęconą weteranom i kombatantom misji z Południowego Podlasia.

Członkowie koła podjęli się tego zadania już w ubiegłym roku. – By pamięć o tych, którzy poświęcili swoje zdrowie i życie dla umacniania pokoju na świecie, nigdy nie została zapomniana – mówił do zebranych jego prezes, ppłk w st. spocz. Artur Artecki.

Obelisk stanął na placu przy kościele wojskowym pw. św. Kazimierza Królewicza w Białej Podlaskiej. Wpisał się w pejzaż terenu, gdzie przed kilkunastu laty został usytuowany Pomnik Poległych Lotników Podlasia.

Bialskie Koło Stowarzyszenia Misji Pokojowych ONZ powstało 10 lat temu z inicjatywy płk w st. spocz. Jana Sroki, przy wsparciu członka zarządu głównego, zarazem prezesa koła w Siedlcach chor. rez. Ireneusza Hodowca.

Uroczystość była okazją do wyróżnienia osób zasłużonych dla organizacji. Medale Pamiątkowe Stowarzyszenia, które wręczył wiceprezes Zarządu Głównego płk w st. spocz. Waldemar Wojtan, otrzymały trzy osoby: fundator i wykonawca monumentu, przedsiębiorca budowlany Stanisław Romaniuk, ksiądz ppłk SG Wiesław Kondraciuk – proboszcz parafii św. Kazimierza Królewicza i st. chor. w st. spocz. Tadeusz Mikinnik – członek wspierający stowarzyszenia, niestrudzony inicjator upamiętniania działań o wymiarze patriotycznym.

Uroczystość, przy udziale mieszkańców miasta i uczniów klas mundurowych Liceum Akademickiego PSW, uświetnił sztandar Zarządu Głównego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ oraz replika sztandaru stacjonującego przed wojną w Białej Podlaskiej 34 Pułku Piechoty.

Jerzy Trudzik

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy

Zobacz także: