Obchodzimy Niedzielę Palmową

Obchodzimy Niedzielę Palmową
fot. ju

BIAŁA PODLASKA Palmowa Niedziela, zwana niegdyś także kwietną, rozpoczyna bezpośrednie przygotowania do świąt Zmartwychwstania Pańskiego.W kościele św. Antoniego to również czas rozpoczęcia rekolekcji wielkopostnych.

 

Ojciec Bogdan Augustyniak, gwardian kościoła św. Antoniego zachęca do wzięcia udziału w rekolekcjach, by pełniej przygotować się do świat Wielkanocy. – Niedzielą Palmową zaczyna się Wielki Tydzień, to najważniejszy czas w Liturgii Kościoła przypominająca najważniejsze wydarzenia w historii zbawienia. To, co rozpoczęliśmy w Boże Narodzenia dopełnia się teraz, przypominamy sobie śmierć Jezusa za nas – mówi w rozmowie z naszą redakcją.

Więcej o przygotowaniach do Wielkanocy w wydaniu papierowym „Podlasianina”.

A co do samej Niedzieli Palmowej. Święcenie palm, wierzbowych bazi przystrojonych zielonym barwinkiem, błękitnymi kwiatkami przylaszczek (jeśli już kwitły), gałązkami paprotki, rozkwitłymi gałązkami porzeczki (ściętymi i wstawionymi do wody na początku postu) i kolorowymi wstążkami, odbywało się od wielu lat podczas uroczystej sumy.

Każdy członek rodziny niósł ze sobą palmę, ale tylko jedną zabierano z powrotem do domu, resztę pozostawiano w kościele (palono je potem dla otrzymania popiołu na Środę Popielcową). Przyniesione do domu palmy miały chronić ludzi i zwierzęta przed chorobami.

 

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy