Obchody 79. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego w Terespolu

Obchody 79. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego w Terespolu
fot. MCKSiR w Terespolu

1 sierpnia w Terespolu, przy pomniku Niepodległości, Nieznanego Żołnierza i 300-lecia nadania praw miejskich, odbyła się uroczystość upamiętniająca 79. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Dzień wcześniej na korcie miejskim rozegrano upamiętniający powstanie turniej tenisa.

W ciągu 62 dni bohaterskich walk w Warszawie zginęło około 150-180 tysięcy osób, głównie cywili, a miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone. W rocznicę wybuchu powstania w Terespolu zorganizowano bardzo podniosłą uroczystość. Podczas sygnału syreny strażackiej, która zawyła punktualnie o 17:00 (godzina „W”), odpalono biało-czerwone race dymne. Następnie modlitwę za walczących i poległych odmówił ks. dziekan Zbigniew Krupski.

Podczas uroczystości obecni byli m.in.: żołnierze 1. Warszawskiej Brygady Pancernej z Garnizonu w Białej Podlaskiej, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Terespol, Bractwo Kurkowe im. Orła Białego w Terespolu, Regiment Artylerii Książęcego Domu Radziwiłłów w Terespolu, młodzież Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego, przedstawiciele samorządu oraz zespół śpiewaczy Echo Polesia, wykonał kilka utworów powstańczych.

Uroczystość miała także oprawę poetycką. Janina Wasil wyrecytowała kilka wierszy Kamila Baczyńskiego, a Grażyna Leonienko – swój własny, napisany specjalnie na tę okoliczność. Na zakończenie głos zabrał burmistrz Jacek Danieluk, który zaprosił wszystkich uczestników i zebranych mieszkańców do wspólnego zdjęcia.

Ostatnim elementem upamiętnienia był bieg uliczny, zorganizowany przez Klub Biegacza Szuracz. Start był przy pomniku, a meta na terenie rekreacyjnym Konowica przy MCKSiR w Terespolu.

Warto dodać, że inicjatorem i od lat organizatorem uroczystości jest Wojciech Prokopiuk, lider Terespolskiego Studia Filmowego i Grupy Rekonstrukcji Historycznej.

 


Dzień wcześniej na korcie miejskim przy stadionie odbył się Turniej Tenisa Mężczyzn w grze podwójnej, upamiętniający powstanie warszawskie. Do turnieju zgłosiły się osoby przybyłe z Siedlec, Białej Podlaskiej i oczywiście z Terespola.

Turniej rozgrywany był systemem każdy z każdym, do dwóch zwycięskich setów. Wszystkie pojedynki obfitowały w eleganckie i efektowne zagrania techniczno-taktyczne, a jednocześnie zapewniały wiele pozytywnych emocji zarówno dla przybyłych kibiców, jak i samych tenisistów.

Kolejność par na podium przedstawiała się następująco:

1. miejsce – Leszek Marciniuk i Piotr Szyszkowski

2. miejsce – Paweł Oponowicz i Jakub Iwaniuk

3. miejsce – Bartłomiej Cieńciała i Jakub Machnowski.

Na zakończenie turnieju najlepsze pary otrzymały z rąk Piotra Szyszkowskiego i Mateusza Iwaniuka patery, puchary i pamiątkowe dyplomy.

tekst i zdjęcia Miejskie Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Terespolu

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy