Nowe targowisko z lekkim poślizgiem

Nowe targowisko z lekkim poślizgiem

BIAŁA PODLASKA Trwa gruntowna przebudowa targowiska przy ul. Przechodniej i Wąskiej. Roboty nieco się przeciągną, bowiem zdecydowano o dodatkowych, nieplanowanych wcześniej wzmocnieniach konstrukcji, z myślą o bezpieczeństwie osób korzystających z targowiska.

– Wprowadziliśmy do inwestycji roboty dodatkowe i zamienne, mające na celu m.in. wzmocnienie konstrukcji budynku i dachu hali targowej. W obrębie placu handlowego konieczna była przebudowa kanalizacji deszczowej oraz wymiana gruntu pod posadowienie fundamentów zadaszeń stanowisk targowych. Konieczne było również wykonanie robót dodatkowych, polegających na uziemieniu konstrukcji stalowej zadaszeń. Zmianie ulega zakres przedmiotu zamówienia w części dotyczącej wyposażenia wewnętrznego hali, małej architektury, zagospodarowania terenu oraz technologii wykonania zewnętrznych stanowisk handlowo-rekreacyjnych. Wraz z projektantem i wykonawcą inwestycji podjęliśmy wspólną decyzję o zmianie sposobu wykonania konstrukcji, na murowaną z bloczków betonowych, by zwiększyć jeszcze bardziej trwałość oraz odporność na warunki atmosferyczne stanowisk handlowo-rekreacyjnych – informuje Michał Litwiniuk, prezydent miasta Biała Podlaska.

Pierwotna konstrukcja stalowa stanowisk miała zostać wykonana na zasadzie prefabrykacji w zakładzie produkcyjnym. Jak wskazują specjaliści, konstrukcja murowana musi być wykonana bezpośrednio na budowie i w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Prowadzenie prac murarskich wstrzymuje wykonanie pozostałych robót, polegających na wykonaniu utwardzeń oraz konstrukcji zadaszeń zewnętrznego targowiska.

Ponadto izolacja przeciwwodna zadaszeń zewnętrznego targowiska ma zostać wykonana zgodnie z projektem w technologii płynnej membrany, której ułożenie jest zależne od panujących warunków atmosferycznych (temperatura od +5 do +35 st. C.). – Zakładamy, że przez cały okres zimowy nie będzie możliwości wykonania tych prac. Wprowadzenie robót dodatkowych i zamiennych oraz warunki atmosferyczne – w szczególności technologia realizacji – wpłynęły na to, że termin zostanie przesunięty do czasu wystąpienia korzystnych warunków atmosferycznych, czyli do końca kwietnia 2023 r. Decydując się na to, wzięliśmy pod uwagę zarówno użytkowanie, jak i walory estetyczne obiektu. Chcemy, by był jak najbardziej funkcjonalny, komfortowy dla mieszkańców, ale także estetyczny – podkreśla prezydent Litwiniuk.

Prace na terenie targowiska wykonuje firma PNB Paweł Niczyporuk Budownictwo. Wyznaczono tam jezdnię o szerokości 5 metrów, a pozostałą powierzchnię stanowić będzie plac targowy wraz z dojściami do hali targowej. Na placu przewidziano też zieleńce oraz 4 wiaty targowe w kształcie okręgów. Na targowisku znajdą się 42 stanowiska handlowe z blatami i wystawkami kaskadowymi oraz ze stołami wielofunkcyjnymi. W centralnej części zadaszenia umieszczony zostanie stół społeczny, z funkcją stolika szachowego. Miejsca postojowe będą zlokalizowane od strony północnej, tak jak obecnie, oraz nowe od strony ul. Wąskiej, gdzie zaprojektowano 9 dodatkowych miejsc.

Planowana jest także przebudowa i nadbudowa budynku usługowo-handlowego, w którym do niedawna działał sklep sieci Społem. Będzie on pełnił funkcję targową. Znajdzie się tam 15 stanowisk, miejsce wypoczynku, zaplecze socjalno-sanitarne i śmietnik. Na elewacji północnej budynku przewidziano wejście do toalety dla pracowników i klientów.

Na czas prac modernizacyjnych targowiska sprzedający zostali przeniesieni czasowo na parking przy ul. Bieńkowskiego, gdzie ustawiono stoiska.

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy