Nowe fakty o pierwszych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Białej Podlaskiej

Nowe fakty o pierwszych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Białej Podlaskiej

BIAŁA PODLASKA Lubelskie służby sanitarne kilka dni po potwierdzeniu pierwszego przypadku koronawirusa w Białej Podlaskiej i po wynikach badań wskazujących zakażenie u trzech kolejnych osób przekazały nieco więcej informacji, jaka była droga zakażenia u bialskiego pacjenta „zero”.

Jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna pierwszy, potwierdzony dodatnimi wynikami testów laboratoryjnych pacjent w powiecie bialskim miał kontakt z osobą zakażoną, u której nie występowały objawy chorobowe. Z nieoficjalnych źródeł dowiadujemy się, że osoba z bliskiego otoczenia mężczyzny wróciła niedawno z zagranicy.

– Pacjent zgłosił się do lekarza z charakterystycznym kłuciem w klatce piersiowej. Kolejne 3 osoby, u których wykryto obecność koronawirusa, miały styczność z przypadkiem potwierdzonym. Wszyscy pacjenci czują się dobrze, nie wymagają hospitalizacji, są pod nadzorem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białej Podlaskiej oraz lekarzy – mówi Magdalena Smolińska-Kornas z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

– Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białej Podlaskiej podjął działania przeciwepidemiczne, m.in. poprzez wnikliwe wywiady epidemiologiczne i wydanie decyzji administracyjnych na kwarantannę – dodaje Smolińska-Kornas.

W związku z potwierdzonymi przypadkami oraz na drodze wywiadów epidemiologicznych PPIS w Białej Podlaskiej wydał 46 decyzji o kwarantannie osobom, które miały kontakt z potwierdzonymi przypadkami.

Przypomnijmy, że od wczoraj na kwarantannie przebywają pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w  Białej Podlaskiej, a urząd jest nieczynny do odwołania. Zakażony mężczyzna miał kontakt z córką, pracownicą bialskiego PUP.

Monika Pawluk

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy