Nowe budynki Wspólnego Świata rosną w oczach

Nowe budynki Wspólnego Świata rosną w oczach

BIAŁA PODLASKA Trwa budowa Środowiskowego Domu Pomocy oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy i Domu Pobytu Stałego dla osób dorosłych z autyzmem. Dzięki projektowi transgranicznemu infrastruktura ta zapewni system opieki zdrowotnej i edukacji dzieciom, młodzieży i dorosłym z autyzmem i podobnymi zaburzeniami rozwojowymi.

Projekt da szansę na poprawę jakości życia rodzin i osób z autyzmem z województwa lubelskiego i obwodu brzeskiego. Będą one mogły znaleźć profesjonalną, długotrwałą pomoc i opiekę. Z drugiej strony specjaliści od ASD pracujący w zakresie autyzmu uzyskają nie tylko nową infrastrukturę dostosowaną do konkretnych potrzeb, ale także dodatkową wiedzę i umiejętności, co zaowocuje skuteczniejszymi terapiami.
Wspólny projekt

„Rozwój współpracy transgranicznej w zakresie pomocy osobom z autyzmem na pograniczu polsko-białoruskim” to projekt, którego liderem jest Stowarzyszenie Pomocy Młodzieży i Dzieciom Autystycznym oraz Młodzieży i Dzieciom o Pokrewnych Zaburzeniach Wspólny Świat, a partnerem – Departament Edukacji, Sportu i Turystyki Administracji Rejonu Leninowskiego miasta Brześć (obwód brzeski, Białoruś). Dofinansowanie z UE wyniosło 1 946 099,22 euro.

Sprawdziliśmy, na jakim etapie są obecnie prace. Prezes stowarzyszenia Anna Chwałek wyjaśnia, że idą one w bardzo szybkim tempie, a wpływ na to miała łagodna zima. – Prace są bardzo zaawansowane. Dwa powstające obiekty to budynek dla dorosłych osób z autyzmem, miejsce pobytu stałego i Szkoła Przysposabiająca do Pracy oraz Środowiskowy Dom Samopomocy. Kończy się wykonanie elewacji zewnętrznej, wewnątrz są już tynki, położone instalacje. W najbliższych tygodniach ekipy przystąpią do prac wykończeniowych – relacjonuje prezes Wspólnego Świata.

Odbiór budynków planowany jest na luty 2021 r. i wtedy rozpoczną się prace związane z umeblowaniem pomieszczeń i przygotowaniem ich do przyjęcia podopiecznych. Za rok, a więc we wrześniu 2021 r., budynki mają wypełnić osoby z autyzmem w różnym wieku. – Mamy jednak problem, bo do zakończenia inwestycji brakuje nam jeszcze 1 mln zł. Chciałabym podziękować wszystkim osobom, które przekazały 1 procent swojego podatku, była to kwota ponad 140 tys. zł. Sympatyków stowarzyszenia przybywa i za to jesteśmy bardzo wdzięczni – mówi Anna Chwałek.
Wsparcie płynie z wielu stron

Rzeczywiście w ostatnim czasie pojawiło się sporo nowych inicjatyw, które mają na celu zebranie pieniędzy na kontynuację inwestycji. Dwie przedsiębiorcze panie, Anna Tymoszyńska i Małgorzata Kozioł, realizują akcję zbierania pieniędzy w bialskich firmach. Chętni umieszczają skarbonkę w swojej siedzibie, a ich pracownicy oraz klienci mogą wrzucać tam pieniądze dla Wspólnego Świata.

Kolejną akcję zainicjowali rodzice. Są to licytacje różnych przedmiotów i oferowanych usług, z przeznaczeniem wylicytowanych pieniędzy na potrzeby stowarzyszenia. Ponadto trwa głosowanie w Budżecie Obywatelskim, gdzie nasz redakcyjny kolega Roman Laszuk zgłosił projekt dotyczący zorganizowania koncertu charytatywnego dla Wspólnego Świata. Internetowo głosy można oddawać do 10 września, głosowanie na kartach papierowych już się zakończyło. Więcej informacji na www.bo.bialapodlaska.pl.

Nie brakuje także inicjatyw ze strony prywatnych przedsiębiorców. Anna Chwałek zdradza, że firma Ed Wood udzieliła ogromnego wsparcia w zakupie mebli do otwartego już budynku przy ul. Powstańców, i co ważne, deklaruje także pomoc w wykończeniu kolejnych budynków.

Więcej na ten temat przeczytać można w aktualnym – papierowym i cyfrowym wydaniu „Podlasianina”.

Justyna Dragan

Dodaj komentarz

Komentarze

    Brak komentarzy